Marc-Andre ter Stegen tregoi edhe një herë se është ekspert kur është në pyetje pritja e penalltive, duke pritur një të tillë për Barcelonën në ndeshjen gjysmëfinalen të Copa del Rey ndaj Sevills.

Gjermani kërceu në të djathtën e tij tij për të një goditje pothuajse për tokë të Lucas Ocampos , duke i siguruar Blaugranave një mundësi për të kthyer në ndeshje.

Ishte penalltia e shtatë që Ter Stegen ka pritur me fanellën e Barcelonës, duke pritur gjithashtu penallti ndaj Borussia Dortmund, Valencia, Sevilla, Celtic, Roma dhe Manchester City.

Në fillim të këtij sezoni, ai ishte gjithashtu heroi në gjysmëfinale të Superkupës së Spanjës, duke pritur dy penallti në fitoren ndaj Real Sociedadit.

Në të gjitha garat, Ter Stegen ka pasur kundër 20 penallti si portier i Barcelonës, dhe me shtatë të pritura është një raport i mirë. /Telegrafi/