Me përfundimin e vitit është gjithmonë kënaqësi të shohësh nëse lista e top 10 muzikantëve më të pasur ka ndryshuar. Të dhënat për këtë vit janë në dispozicion, kështu që është koha për një përditësim.

Theksojmë që këto vlera dhe luhatje janë vlerësime të bazuara në një mori variablash dhe dokumentesh të disponueshme publikisht.

Ky është një koncept interesant sepse dëshmon dy gjëra për muzikantët e ardhshëm dhe ambicioz:

Është e mundur të ndërtosh shuma të mëdha parash si artist muzikor dhe kjo ju lejon të rritni pasurinë dhe të ardhurat tuaja edhe më shumë duke hyrë në Hollywood, Broadway dhe duke u bërë një sipërmarrës.

Reklama

10 muzikantët më të pasur në botë dhe vlera e tyre neto me të cilën po hyjnë në vitin 2023

Reklama

Foto: Getty Images

10 – Dolly Parton

Pasuria neto: 675 milionë dollarë

Ylli muzikës ‘country’ amerikane, Dolly Parton! Një personazh i famshëm që është po aq i këndshëm në person sa duket në kamera. Ajo filloi si autore këngësh përpara se të debutonte si këngëtare në vitin 1967, dhe ka shkruar dhe kompozuar mbi 3000 këngë, si “Jolene” dhe “I Will Always Love You” (kënga e Whitney Huston).

Shitjet e saj rekord arrijnë në më shumë se 100 milionë në mbarë botën. Dolly gjithashtu është nominuar për Golden Globe për aktoren më të mirë për rolin e saj në “The Best Little Whorehouse” në Teksas . Ajo ka fituar 11 çmime Grammy, dhe është nominuar për një çmim Tony, një Emmy dhe një çmim Academy.

Reklama
Reklama

Për më tepër, ajo është një grua biznesi dhe filantropiste e njohur. Ajo është bashkëpronare e kompanisë Dollywood, e cila menaxhon ambiente argëtimi si Parku Tematik Dollywood, ndër të tjera.

Ajo gjithashtu themeloi Fondacionin Dollywood, i cili merret me projekte që përfshijnë lehtësimin e varfërisë dhe arsimin në qytetin e saj të lindjes, Tennessee.

Foto: Getty Images

9 – Celine Dion

Pasuria neto: 800 milionë dollarë

Nuk është çudi që Celine Dion është në listë. Ajo është artistja më e pasur e muzikës në Kanada e të gjitha kohërave pasi ka shitur mbi 200 milionë disqe.

Pas hitit të saj të mrekullueshëm në kolonën zanore të Titanikut, ajo përfitoi, filloi popullaritetin e akordimit automatik.

Reklama

Ajo ka publikuar albume në frëngjisht dhe anglisht, ka fituar konkurse dhe çmime të panumërta dhe ka rekordin për rezidencën më të lartë të koncerteve të të gjitha kohërave, ku në Las Vegas ajo mund të fitonte 500,000 dollarë për shfaqje.

Reklama

Merrni këtë informacion dhe bëni këtë llogaritje: ajo performoi shfaqjen e saj të 1000-të në Las Vegas në 2016.

Midis 2011 dhe 2019, rezidenca e saj në Las Vegas është parë nga 1.74 milionë njerëz, duke fituar pothuajse 300 milionë dollarë.

Foto: Getty Images

8 – Bono

Pasuria neto: 800 milionë dollarë

Bono është i çuditshëm. Këngëtari kryesor i U2, Bono po e vret atë duke e reklamuar veten si djali që mban ato syze duke u kujdesur për çështjet e eko dhe aktivistëve social.

Reklama

Mund të bëj shaka gjatë gjithë ditës, por fakti është se Bono është një shef. Përtej punës së tij si kantautor dhe muzikant, ai është gjithashtu një kapitalist sipërmarrës, filantropist dhe biznesmen i përgjithshëm.

Ai është një figurë kaq e madhe për popullin irlandez saqë ka qenë objektiv i kërcënimeve dhe veprimeve terroriste.

Reklama

Foto: Getty Images

7 – Madonna

Pasuria neto: 850 milionë dollarë

Kjo zonjë ka qenë në lojë për një kohë të gjatë, duke nxjerrë hite pop që nga vitet ’80 e në vazhdim, duke përjetuar të gjitha uljet dhe ngritjet me të cilat është përballur industria gjatë viteve.

Reklama

Krahas muzikës së saj, ajo është një aktore fituese e Golden Globe, autore e disa librave për fëmijë, stiliste, pronare e Maverick Records dhe pronare e një sërë klubesh shëndetësore.

Pasuria e vërtetë vjen nga turneu i saj i palodhshëm, pasi ka luajtur më shumë shfaqje live se çdo muzikante tjetër femër ndonjëherë, duke e bërë atë artisten solo turne me fitimet më të larta të të gjitha kohërave. Ajo është ndoshta gruaja më punëtore në biznesin e shfaqjes.

Reklama

Foto: Getty Images

6 – Herb Alpert

Pasuria neto: 880 milionë dollarë

Hubert Alpert (dhe grupi Tijuana Brass) kanë publikuar pesë albume në pozitën e parë të top-listave dhe 28 albume gjithsej në listat e Billboard.

Reklama

Çmimet e tjera të tij të dukshme janë 9 Grammy, 14 albume Platinum të certifikuara dhe 15 albume të tjera Gold.

Shitjet e tij totale janë mbi 72 milionë në mbarë botën! Alpert është “A” në A&M Records, e cila padyshim kontribuon në pasurinë e tij të pabesueshme (ai e shiti atë në 1987 për 500 milionë dollarë të raportuara së bashku me partnerin e tij Jerry Moss).

Më vonë ata paditën për një shkelje të kontratës, duke marrë 200 milionë dollarë shtesë.

Ndërmarrjet e tjera të tij kanë përfshirë skulpturën profesionale dhe një linjë parfumesh, të cilat ai e krahason me muzikën me “notat e larta dhe notat e ulëta”.

Reklama
Reklama

Foto: Getty Images

5 – Sean “Puffy” Combs

Pasuria neto: 1 miliard dollarë

P. Diddy, i njohur edhe si: Puff Daddy, Puffy, Diddy, Sean Combs, Sean John, etj. Ky lloj marketingu ju mban të përshtatshëm.

Të gjithë mund të mësojmë nga ky mjeshtër, i cili e ka fituar vendin në listë. Ai shkoi përtej regjistrimeve të tij për të drejtuar kompaninë e tij, Bad Boy Entertainment.

Ky label nisi karrierën e yjeve si The Notorious BIG dhe Mase. Sukseset e tjera përfshijnë linjën e tij të veshjeve Sean John, linjën e parfumeve dhe shfaqjen televizive të suksesshme Making the Band në MTV.

Reklama

Foto: Getty Images

4 – Andrew Lloyd Webber

Pasuria neto: 1.2 miliardë dollarë

Tani po shikoni Mbretin. Ju mund të mos e dini emrin e tij, por e dini muzikën e tij. Broadway është pothuajse sinonim i Webber-it, me atë që ka shkruar muzikën e 20 hiteve të tyre më të mëdha: The Phantom of the Opera, Jesus Christ Superstar, Cats, Evita, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, School of Rock, e me radhë.

Reklama

Këto shfaqje janë ende duke u zhvilluar çdo natë në të gjithë botën (disa kanë vazhduar për më shumë se një dekadë rresht), duke i siguruar atij përfitim nga gjithçka që lidhet me produktet e tij, duke përfshirë kolonat zanore, mallrat, përshtatjet e filmit dhe shitjet e biletave.

Ai madje mbledh honorare nga dy këngë që i shkroi për askënd tjetër përveç Elvis Presley (Mbreti i vërtetë).

Foto: Getty Images

3 – Paul McCartney

Pasuria neto 1.2 miliardë dollarë

Nuk ka asnjë mënyrë që të mos gjeni një anëtar të The Beatles në këtë listë, veçanërisht Paul McCartney.

Ai dhe John Lennon ndanë në thelb kreditet e shkrimit për të gjithë drejtimin e tyre, duke u garantuar të dyve pasuri të vazhdueshme përgjithmonë.

Reklama

Shënoni karrierën solo të Paul, grupin Wings, dhe bashkëpunimet me Michael Jackson dhe së fundmi Kanye West, dhe ju keni një djalë që ka qenë një ikonë e rëndësishme e popit që nga fillimi i viteve ’60.

Multi-instrumentalisti ka shkruar ose bashkë-shkruar 32 këngë për të arritur në numrin 1 në Billboard Hot 100.

Kënga e Paulit “Yesterday” është kënga më e  rikriujar e të gjitha kohërave, pasi është ribërë nga mbi 2200 artistë dhe grupe.

Ai gjithashtu është nderuar në çdo mënyrë të mundshme, muzikore apo ndryshe. Është raportuar se ai mban mbi 25,000 të drejta autori.

Foto: Getty Images

2 – Jay-Z

Pasuria neto: 1.5 miliardë dollarë

Ai nuk është biznesmen, ai është biznesi. Kjo është ajo që ndodh pasi të fitoni 19 Grammy, të shesni mbi 100 milionë disqe dhe të hapni një kompani të suksesshme veshjesh Rocawear dhe labelën diskografike Roc-A-Fella Records.

Pas martesës me Beyonce, pasuria e tyre e kombinuar është mbi 1 miliard. Nuk ishte ende e mjaftueshme për të tejkaluar Notch (krijuesin e Minecraft) për një shtëpi kundër së cilës konkurronte.

Gjithçka që do t’i duhen është edhe disa “pensione” dhe “rikthim” dhe ai duhet të ngjitet disa nivele në listë.

Foto: Getty Images

Rihanna

Pasuria neto: 1.7 miliardë dollarë

Ajo tani është muzikantja më e pasur dhe ka hyrë në renditjen tonë gjatë dy viteve të fundit. Një pjesë e madhe e pasurisë së saj (1.4 miliardë dollarë) vjen nga sipërmarrjet e saj të biznesit.

Ajo ka lansuar në vitin 2017 një linjë bukurie të quajtur Fenty Beauty së bashku me grupin francez të luksit LVMH.

Ylli i muzikës zotëron gjithashtu një kompani të brendshme të quajtur Savage x Fenty. Ajo përfiton shumë nga prania e saj e madhe në mediat sociale për të promovuar markat e saj.

Por mos u mashtroni nga sukseset e saj të fundit në biznes. Ajo ka qenë një fuqi e muzikës pop që nga suksesi i saj i parë në 2005 dhe mbetet një nga artistet më të transmetuara pavarësisht se nuk ka publikuar një album prej vitesh. /Telegrafi/