LAJMI I FUNDIT:

SpaceX

176 Artikuj

SpaceX nis astronautët e parë sauditë – përfshirë gruan e parë arabe – në një fluturim privat drejt stacionit hapësinor

SpaceX nis astronautët e parë sauditë – përfshirë gruan e parë arabe – në një fluturim privat drejt stacionit hapësinor

Nga Bota
Kompania e Jeff Bezos fiton kontratën nga NASA për ndërtimin e anijes kozmike që do të çojë astronautët në Hënë

Kompania e Jeff Bezos fiton kontratën nga NASA për ndërtimin e anijes kozmike që do të çojë astronautët në Hënë

Shkencë
Darkë, pamje mahnitëse dhe udhëtim i paharruar “buzë hapësirës”

Darkë, pamje mahnitëse dhe udhëtim i paharruar “buzë hapësirës”

Nga Bota
SpaceX do të shpenzojë deri në 2 miliardë dollarë për raketën ‘Starship’ vetëm këtë vit

SpaceX do të shpenzojë deri në 2 miliardë dollarë për raketën ‘Starship’ vetëm këtë vit

Shkencë
Musk: Ditë kaq e mrekullueshme, në të gjitha aspektet

Musk: Ditë kaq e mrekullueshme, në të gjitha aspektet

Evropa
Starship shpërtheu në fluturimin e parë, por Musk nuk është i trishtuar: Mësuam shumë për testin e ri

Starship shpërtheu në fluturimin e parë, por Musk nuk është i trishtuar: Mësuam shumë për testin e ri

Shkencë
Pjesët e raketës së shkatërruar të Starship përfundojnë mbi një furgon – pamjet bëhen virale

Pjesët e raketës së shkatërruar të Starship përfundojnë mbi një furgon – pamjet bëhen virale

Shkencë
Momenti kur raketa Starship shpërthen disa minuta pas lansimit në orbitë

Momenti kur raketa Starship shpërthen disa minuta pas lansimit në orbitë

Shkencë
Starship lansohet në hapësirë, por shpërthen pas disa minutave

Starship lansohet në hapësirë, por shpërthen pas disa minutave

Shkencë
Historike! SpaceX lanson raketën më të fuqishme në botë drejt orbitës

Historike! SpaceX lanson raketën më të fuqishme në botë drejt orbitës

Shkencë
Starship gati për lansim, raketa që synon të bëjë njerëzimin një specie shumë-planetare

Starship gati për lansim, raketa që synon të bëjë njerëzimin një specie shumë-planetare

Shkencë
SpaceX do të tentojë sot përsëri lansimin e raketës më të fuqishme ndonjëherë, që mund të rikthejë astronautët në Hënë

SpaceX do të tentojë sot përsëri lansimin e raketës më të fuqishme ndonjëherë, që mund të rikthejë astronautët në Hënë

Shkencë
Musk tregon se çfarë din për ekzistencën e alienëve

Musk tregon se çfarë din për ekzistencën e alienëve

Lajme Teknologji
Çfarë kishte thënë Elon Musk për lansimin e Starship?

Çfarë kishte thënë Elon Musk për lansimin e Starship?

Nga Bota
Astronauti britanik: SpaceX “po mendon për diçka të madhe” me Starship

Astronauti britanik: SpaceX “po mendon për diçka të madhe” me Starship

Nga Bota
Nisja e raketës më të madhe të SpaceX anulohet për sot

Nisja e raketës më të madhe të SpaceX anulohet për sot

Nga Bota
Raketa më e madhe në botë Starship nga SpaceX do të lansohet për në orbitë më 17 prill

Raketa më e madhe në botë Starship nga SpaceX do të lansohet për në orbitë më 17 prill

Shkencë
Si do të duket kolonizimi i Marsit gjatë viteve të ardhshëm, sipas animacionit të SpaceX – disa anije kozmike e një bazë e tërë e njerëzve atje

Si do të duket kolonizimi i Marsit gjatë viteve të ardhshëm, sipas animacionit të SpaceX – disa anije kozmike e një bazë e tërë e njerëzve atje

Shkencë
Snailbrook, qyteza që Elon Musk e ndërtoi për punonjësit e kompanive të tij SpaceX dhe Boring

Snailbrook, qyteza që Elon Musk e ndërtoi për punonjësit e kompanive të tij SpaceX dhe Boring

Amerika
Starlink po teston një shërbim interneti ‘Global Roaming’ për 200 dollarë në muaj

Starlink po teston një shërbim interneti ‘Global Roaming’ për 200 dollarë në muaj

Lajme Teknologji
Blinken thotë se Elon Musk dhe SHBA-të diskutuan mbi Starlink-un në Ukrainë

Blinken thotë se Elon Musk dhe SHBA-të diskutuan mbi Starlink-un në Ukrainë

Lajme Teknologji
SHBA kërkon pagesë prej 175,000 dollarë nga SpaceX si gjobë për dështimin për të dorëzuar të dhënat e Starlink

SHBA kërkon pagesë prej 175,000 dollarë nga SpaceX si gjobë për dështimin për të dorëzuar të dhënat e Starlink

Lajme Teknologji
SpaceX kufizon Ukrainën në përdorimin e shërbimit të internetit Starlink për qëllime ushtarake

SpaceX kufizon Ukrainën në përdorimin e shërbimit të internetit Starlink për qëllime ushtarake

Lajme Teknologji
Një spirale fluturuese misterioze është parë në qiell gjatë natës mbi Havai

Një spirale fluturuese misterioze është parë në qiell gjatë natës mbi Havai

Interesante