LAJMI I FUNDIT:

Supermarketi i së ardhmes prezantohet në Vjenë

Supermarketi i së ardhmes prezantohet në Vjenë

Në Fakultetin Teknik në Vjenë u prezantua një supermarket i së ardhmes, në të cilin, me ndihmën e teknologjive më të fundit, objektet klasike të shitjes shndërrohen në lokacione të avancuara teknologjikisht.

Zemra e këtij koncepti është një sistem inteligjent blerjesh – një karrocë inteligjente që e bën më të lehtë për klientët të gjejnë produktet që dëshirojnë. Fokusi është në punën me teknologjitë që përdoren çdo ditë: kamerat në telefonat inteligjentë dhe tabletat për njohjen e fytyrës dhe produkteve, navigimin e brendshëm, aplikacionet në ueb dhe celular. Menaxherët e supermarketeve mund të menaxhojnë të gjitha produktet përmes panelit të administratorit.

Të gjitha fushat e teknologjisë së informacionit janë të përfaqësuara në këtë lloj shitjesh, nga inteligjenca artificiale dhe analiza e të dhënave, përmes inxhinierisë dhe arkitekturës së softuerit deri te shërbimet dhe siguria cloud. Vizitorët e rinj të supermarketeve mund të regjistrohen nëpërmjet aplikacionit në internet dhe, për shembull, të krijojnë lista blerjesh. Përdoruesit mund të regjistrohen automatikisht për blerjet kur të vijnë në supermarket.

Duke përdorur një listë blerjesh të krijuar paraprakisht në aplikacion, mund të llogaritni gjithashtu rrugën më të shpejtë përmes supermarketit. Imazhi aktual i kamerës së karrocës inteligjente të blerjeve krahasohet me një model 3D të supermarketit për të përcaktuar pozicionin e karrocës. Karroca e blerjeve më pas i drejton automatikisht konsumatorët te produktet në supermarket.

Për të blerë një produkt, përdoruesi thjesht duhet ta vendosë atë përpara kamerës, e cila automatikisht e njeh atë dhe e shton atë në llogari. Kur blerja përfundon, pagesa bëhet direkt në karrocë. Nëse klienti është me nxitim, ai mund të lëvizë nëpër supermarket pa një karrocë inteligjente dhe të përdorë të gjitha funksionet drejtpërdrejt përmes aplikacionit ueb në celular.

Ekspertët në Vjenë kanë punuar në projektin e supermarketeve inteligjente që nga vjeshta 2022. Mundësitë janë të pafundme dhe shkencëtarët mezi presin të vazhdojnë të punojnë për këto dhe ide të tjera me studentët dhe bashkëpunëtorët kërkimorë.

Për shembull, përvoja aktuale e blerjeve mund të shtrihet në hapësirën digjitale. Realiteti i shtuar mund të ndihmojë në kërkimin e ushqimeve në supermarket që i përshtaten një diete të caktuar ose intolerancës ushqimore. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Evropa
U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

Serbia
Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Azia
Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Amerika
Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori