LAJMI I FUNDIT:

Sondazh: Cili film duhet ta fitojë çmimin kryesor ‘Filmi më i mirë’ në “Oscars 2024”?

Sondazh: Cili film duhet ta fitojë çmimin kryesor ‘Filmi më i mirë’ në “Oscars 2024”?
Filmat e nominuar për çmimin kryesor në "Oscars 2024" (Foto-kolazh: Endrit Dallaveraj/Telegrafi)

Telegrafi ka hapur një sondazh për të pyetur lexuesit e tij rreth pritshmërive për fituesin e çmimit të shumëpritur ‘Filmi më i mirë’ në ceremoninë e “Oscars” që do të mbahet këtë vit. Edicioni i vitit 2024 i kësaj ceremonie premton të jetë një ndër më të diskutuarit, me një garë të ngushtë mes dy prej filmave që kanë bërë bujë të madhe përgjatë vitit – ‘blockbuster’-i i nxitur nga moda “Barbie” dhe drama historike e shkencës “Oppenheimer”.

Megjithatë, spektri i filmave të nominuar për ‘Filmi më i mirë’ është i gjerë dhe plot sfida, duke përfshirë gjithsej dhjetë filma të nominuar: ‘American Fiction’, ‘Anatomy of a Fall’, ‘Barbie’, ‘The Holdovers’, ‘Killers of the Flower Moon’, ‘Maestro’, ‘Oppenheimer’, ‘Past Lives’, ‘Poor Things’ dhe’The Zone of Interest’.

Gara e fortë mes këtyre veprave të artit të kinematografisë ofron një amplitudë të paqartësisë dhe pritje, por gjithashtu edhe një mundësi për spektatorët dhe dashamirësit e filmave të shprehin opinionin dhe parashikimet e tyre.


Statujat e çmimeve “Oscar” (Foto: Getty Images)

Telegrafi i fton lexuesit të marrin pjesë në këtë sondazh duke zgjedhur se cili film mendojnë ata që meritojnë çmimin prestigjioz këtë vit.

A do ta rrëmbejë “Barbie” vëmendjen e akademikëve me shkëlqimin e saj të guximshëm dhe ndoshta një qasje më moderne? Apo do të mbizotërojë tema e thellë historike dhe shkencore e “Oppenheimer”? Ose ndoshta, çmimi do të shkojë te ndonjë nga tetë filmat e tjerë, të cilët kanë sjellë çdo lloj lëmsh emocional dhe artistik gjatë vitit që shkojë.

Kjo dilemë do të marrë fund në mbrëmjen 11 marsit, në Teatrin “Dolby” në Los Angeles, me fillim nga ora 00:00 (sipas orës lokale – Kosovë). /Telegrafi/


Në trend Magazina

Më shumë
Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Magazina
Zbulohet e dashura e Lamine Yamal?

Zbulohet e dashura e Lamine Yamal?

Magazina
Me temën “Shembje Patriarkatit”, festivali Anibar 2024 hap siparin e edicionit të 15-të në një mbrëmje madhështore në Pejë

Me temën “Shembje Patriarkatit”, festivali Anibar 2024 hap siparin e edicionit të 15-të në një mbrëmje madhështore në Pejë

Magazina
Njoftoi pensionimin nga kombëtarja e Zvicrës, Fatmir Spahiu i drejtohet Shaqirit: Faleminderit për përfaqësimin e dinjitetshëm

Njoftoi pensionimin nga kombëtarja e Zvicrës, Fatmir Spahiu i drejtohet Shaqirit: Faleminderit për përfaqësimin e dinjitetshëm

Magazina
Rrëfeu se djali i vuan nga autizmi dhe se ka parë që një kohë, Meriton Mjekiqi i bën dedikimin emocionues për ditëlindje

Rrëfeu se djali i vuan nga autizmi dhe se ka parë që një kohë, Meriton Mjekiqi i bën dedikimin emocionues për ditëlindje

Magazina
Melania Trump thyen heshtjen pas tentativës për vrasjen e Donald Trump

Melania Trump thyen heshtjen pas tentativës për vrasjen e Donald Trump

Magazina
Kalo në kategori