LAJMI I FUNDIT:

Sllovakët mbledhin miliona euro për Ukrainën dhe kundërshtojnë qëndrimin pro-rus të qeverisë së tyre

Sllovakët mbledhin miliona euro për Ukrainën dhe kundërshtojnë qëndrimin pro-rus të qeverisë së tyre

Organizatorët e mbledhjes së fondeve thonë se shumë sllovakë e kundërshtojnë qëndrimin pro-rus të qeverisë së tyre.

Bëhet e ditur se mbi 4 milionë euro u mblodhën nga sllovakët në muajin e fundit për të siguruar armë për ushtrinë ukrainase.


Nisma ‘Municion për Ukrainën’ filloi në mes të prillit dhe mblodhi rreth 67,000 donacione brenda një muaji, shkruan euronews, përcjell Telegrafi.

Nisma vjen pasi Ministri i Jashtëm, Juraj Blanar, njoftoi se Sllovakia nuk do të dërgonte armë në Ukrainë sepse “nuk ka zgjidhje ushtarake për luftën”.

Ukraina dhe Rusia sulme të ndërsjella me dronë
Lexo po ashtu Ukraina dhe Rusia sulme të ndërsjella me dronë

Sipas organizatorëve të nismës për të dhuruar para për blerjet e municioneve, shumë prej tyre nuk pajtohen me qëndrimin pro-rus të qeverisë, duke çuar në mbështetje të gjerë për kauzën e tyre.

Siç thekson Lucia Stasselova, një nga organizatoret kryesore të nismës, ideja erdhi nga një fotoreporter dhe kreu i rrjetit Open Society.

“Qeveria nuk është e gatshme të ndihmojë, por njerëzit që jetojnë në Sllovaki duan të ndihmojnë”, tha Stasselova. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Amerika Latine
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Kalo në kategori