LAJMI I FUNDIT:

Sipas ekspertëve, kjo është e vetmja gjë që duhet të bëni kur pastroni shtëpinë

Sipas ekspertëve, kjo është e vetmja gjë që duhet të bëni kur pastroni shtëpinë

Me më shumë kohë qëndrimi në shtëpi se kurrë më parë, ne jemi shndërruar në ekspertë pastërtie, por a jemi duke hequr me të vërtetë bakteret dhe pluhurin me të cilin bashkëjetojmë çdo ditë në hapësirat tona?

Për ta zbuluar, ne biseduam me imunologen Gem McLuckie, një shkencëtare e avancuar e kërkimit në mikrobiologji në Dyson. Këshillat e saj kryesore për mbajtjen e shtëpisë sonë pa asnjë mikrob janë sa praktike, aq edhe delikate!


“Pluhuri i shtëpisë mund të jetë një shqetësim, pasi ai mund të përmbajë alergjenë të tilla si feçet e merimangës dhe poleni. Dyshekët, shtratet dhe tapetet mund të grumbullojnë pluhur të paparë”, thotë ajo.

“Të gjitha hulumtimet tona kanë treguar se mënyra më e mirë për të hequr qafe bakteret, polenet dhe alergjenët e pluhurit është heqja e tyre plotësisht nga shtëpia juaj”, shpjegon McLuckie.

Pra, si ta bëjmë këtë?

Ajo sqaron se një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të hequr qafe pluhurin, polenin dhe bakteret e tjera të padëshiruara është të filloni me shtretërit tuaj.

Ne kalojmë rreth tetë orë, ndonjëherë edhe më shumë në shtrat dhe kështu është e arsyeshme që bakteret të mund të transferohen në çarçafët tanë, dhe ne bëhemi më të ndjeshëm ndaj alergjive.

“Ne duhet të bëjmë pastrimin e dyshekëve rregullisht për të hequr alergjenin e merimangës”, këshillon McLuckie.

Për ta bërë këtë ju duhet të vakumoni të dy anët e dyshekut me një fshesë me korrent me një filtrim të përparuar për të parandaluar që alergjeni të vendoset përsëri në dhomë nga ajri i shkarkimit.

Për më tepër, larja e mbulesës së shtratit me temperaturë prej 60° C ose 90° C do të ndihmojë në prishjen e alergjenit (proteinave) dhe zvogëlimin e numrit të baktereve që shkaktojnë alergji.

Nëse gjithçka që tingëllon si shumë për të shtuar në rutinën tuaj të pastrimit, thjesht vizualizoni veten duke u shtirë në një shtrat të freskët, të pastër pas një dite të vështirë. /msn

Në trend Stil

Më shumë
Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj

Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj

Lifestyle
Ata përcaktojnë fatin e tyre: Shenjat në të cilat lindin njerëzit më të pavarur

Ata përcaktojnë fatin e tyre: Shenjat në të cilat lindin njerëzit më të pavarur

Astrologji
Mund ta keni përdorur gabimisht kulluesen gjatë gjithë kohës

Mund ta keni përdorur gabimisht kulluesen gjatë gjithë kohës

Këshilla dhe ide
Çfarë të shmangni për reduktimin e yndyrës dhe fryrjes së barkut

Çfarë të shmangni për reduktimin e yndyrës dhe fryrjes së barkut

Lifestyle
Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Bëje vet
Çfarë i ke këmbët, ashtu e ke edhe zemrën: Forma e shputave zbulon gjithë personalitetin!

Çfarë i ke këmbët, ashtu e ke edhe zemrën: Forma e shputave zbulon gjithë personalitetin!

Lifestyle
Kalo në kategori