Ben Phillips ka zbuluar se ai ishte pa shtëpi para se të bëhej një sensacion në mediat sociale falë videove të tij në platformën e famshme Youtube.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, njëzeteshtatë vjeçari Ben, nga Bridgend në Uells, ka 15 milionë ndjekës nëpër platformat e tij në mediat sociale dhe tani jeton një jetë luksoze falë marrëveshjeve të mëdha sponsorizuese me kompani përfshirë KFC dhe Audi.

Ai gjithashtu ka botuar dy libra, zotëron një kompani mediatike dhe jo vetëm – kështu që është mjaft i zënë.

Ben Phillips ka më shumë se 15 milionë ndjekës në të gjithë Facebook, YouTube dhe Instagram.

Ben, i cili u bë i njohur për shpërndarjen e videove ku shihet duke bërë shaka me vëllanë e tij Elliot, ka fituar tanimë shumë para dhe ka 18 vetura – ai tanimë jeton në një rezidencë i vetëm, jashtë vendlindjes.

Jeta e tij e vështirë

Sidoqoftë, kjo nuk ka qenë gjithmonë e njëjtë në jetën e tij. Ben ka zbuluar se si 21 vjeç, ai flinte në lobet e hoteleve në Londër, pasi nuk kishte një shtëpi të tij.

Duke u rritur me prindërit e tij, punëtorë të një punëtorie të tyre, Ben thotë se kishte ëndërruar të ishte një lojtar ragbi ose të punonte për Apple kur ishte më i ri, por më pas në 21 vjeç ai vendosi të shkojë në Londër për të provuar për të qenë i suksesshëm vetë.

Përveçse një sensacion në YouTube, Ben zotëron një kompani globale të mediave dhe është autor shumë i shitur

Ben thotë se ai kishte një aftësi për t’i bërë njerëzit të qeshnin, kështu që ai filloi të bënte video me shaka për publikun në Londër, por nuk kaloi shumë para se paratë e tij filluan të shpenzoheshin dhe ai u detyrua të linte strehimin e përkohshëm në të cilin qëndroi.

Ai përfundoi në lobet e hoteleve të zbukuruara, të tilla si Savoy, ku do të përfundonte natën në një karrige.

Kështu, ai vendosi të kthehej përsëri në Uells, ai pastaj filloi të bënte video me Elliot, përcjell Telegrafi.

Njëri prej tyre është vetëm 7-vjeçar: Njihuni me dhjetë transmetuesit që kanë arritur të bëjnë miliona nga YouTube Njëri prej tyre është vetëm 7-vjeçar: Njihuni me dhjetë transmetuesit që kanë arritur të bëjnë miliona nga YouTube

Videoja e tyre Penny Prank, në të cilën Ben inkurajoi Elliot të hidhte një vështrim në një monedhë “lundruese”, shkoi virale dhe ky mund të thuhet se ishte hapi i parë në karrierën e tij në mediat sociale.

Ben me të dashurën e tij Georgia

YouTuber-i tani po bën thirrje që mediat sociale të mësohen në shkolla, kështu që një gjeneratë e re mund të imitojë suksesin e tij.

“Media sociale është një karrierë e suksesshme. Gjërat janë të ndryshme nga kur shumë prindër janë rritur. Ne po jetojmë në një ditë dhe moshë të ndryshme tani. Ne nuk mund të anashkalojmë mediat sociale”.

“Duhet të jetë një lëndë në shkollë, ky është një mjet. Duhet të mësohet”.

“Ne duhet t’i mësojmë ata si të postojnë dhe t’i mësojnë ata si të jenë të suksesshëm”.

Markat Ben ka punuar me marka të mëdha si Audi, Nokia dhe KFC

Duke ofruar këshilla për yjet e mediave sociale, ai i inkurajoi ata që të fillojnë të filmojnë, duke shpjeguar se “sekondën që filloni të regjistroni, është momenti kur filloni të merrni rezultate”.

Ben shpesh shënjestron vëllain e tij Giles në videot e tij

Por çfarë e bën më të veçantë këtë njeri, thuhet se është fakti se me gjithë suksesin e tij të jashtëzakonshëm, Ben mbetet i përulur, përcjell Telegrafi.

Ben nuk është i vetmi që ka fituar shumë para nga Youtube

Ndikimi i YouTube në jetën tonë nuk mund të injorohet – madje njerëzit që merren me këtë profesion vlerësohen si më me ndikim në botë.

Arsyeja është shumë e thjeshtë: ata janë të lakmuar nga mediat dhe reklamuesit për aftësinë e tyre për të arritur dhjetëra miliona ndjekës çdo ditë.

Dhe për ta dëshmuar këtë, do t’u tregojmë se sa të pasur ata – dhe njëri prej tyre është vetëm shtatëvjeçar.

Njihuni me vogëlushin 7 vjeçar që fitoi 22 milionë dollarë nga Youtube Njihuni me vogëlushin 7 vjeçar që fitoi 22 milionë dollarë nga Youtube

Bëhet fjalë për Ryan, të Ryan ToysReview që është kanali më i fituar i YouTube, që vlerësohet se ka një pasuri prej 22 milionë dollarë.

Prindërit e djalit thuhet se filluan të dokumentojnë vlerësimet e tij të lodrave në mars të vitit 2015 dhe tani kanë grumbulluar më shumë se 18 milionë abonentë.

Gjithashtu edhe Transmetuesi Australian i lojërave, Daniel “DanTDM” Middleton ishte YouTuber më i paguari i vitit të kaluar me 16.5 milionë dollarë të ardhura.

Fitimet e Middleton u rritën falë një turneu botëror që përfshinte katër shfaqje të shitura në Shtëpinë e Operës në Sidney dhe një markë të veshjeve personale.

Si i veçantë mund të llogaritet edhe Logan Paul që vlerësohet të ishte transmetuesi i katërt për nga profiti në YouTube vitin e kaluar.

Por marka e tij personale mori një rënie pasi ai ngarkoi një video të një trupi të vdekur që gjeti në pyllin Aokigahara të Japonisë, një vend që është famëkeq për vetëvrasje.

Si rezultat, YouTube e hoqi Paulin nga programi i Preferuar nga Google, duke ndikuar në të ardhurat e tij nga reklamat. /Telegrafi/