Ndikimi i YouTube në kulturën pop nuk mund të injorohet – yjet më të mirë të platformës bëhen ndikuesit kryesorë në botë, të lakmuar nga mediat dhe reklamuesit për aftësinë e tyre për të arritur dhjetëra miliona ndjekës çdo ditë. Në vijim është lista e plotë e transmetuesve më të pasur në YouTube: 

Logan Paul – 14.5 milionë dollarë

Logan Paul (Foto: Michael Tran/Getty Images/Guliver)

Logan Paul ishte transmetuesi i katërt për nga profiti në YouTube vitin e kaluar. Por marka e tij personale mori një rënie pasi ai ngarkoi një video të një trupi të vdekur që gjeti në pyllin Aokigahara të Japonisë, një vend që është famëkeq për vetëvrasje. Si rezultat, YouTube e hoqi Paulin nga programi i Preferuar nga Google, duke ndikuar në të ardhurat e tij nga reklamat.

PewDiePie – 15.5 milionë dollarë

PewDiePie (Foto: John Lamparski/Getty Images/Guliver)

Në vitet e kaluara, Felix “PewDiePie” Kjellberg ishte, pa diskutim, YouTuber-i më i suksesshëm në botë.

Por skandalet e fundit që akuzojnë komentuesin e lojërave për racizëm dhe antisemitizëm kanë çuar në një rënie të vogël të sponsorizimeve të tij. Megjithatë, si Logan Paul, PewDiePie arriti të rrisë të ardhurat e tij të përgjithshme me rreth 3.5 milionë dollarë midis qershorit 2017 dhe qershorit 2018.

Jacksepticeye – 16 milionë dollarë

Jacksepticeye (Foto: Jerod Harris/Getty Images/Guliver)

Sean “Jacksepticeye” McLoughlin ishte një nga YouTuber-ët e parë që ishte pjesë e rrjetit Revelmode të sponsorizuar nga Disney i PewDiePie, duke fituar atë një gjigant pasues. Ndërsa Disney përfundimisht hodhi Revelmode, McLoughlin u nënshkrua për të krijuar programim origjinal për Disney XD, një kanal televiziv që prmovohej drejt fëmijëve dhe adoleshentëve, transmeton Telegrafi.

VanossGaming – 17 milionë dollarë

Evan Fong (Foto: Rachel Murray/Getty Images for The Thirst Project/Guliver)

VanossGaming është një kanal i drejtuar nga fanatiku kanadez i lojërave Evan Fong, megjithëse Fong rrallë shfaqet në kamera vetë. Kanali i tij dallon për redaktimin e tij unik, artin origjinal dhe tonin komik.

Markiplier – 17.5 milionë dollarë

Mark Edward Fischbach, ose “Markiplier”, ka qenë një nga kanalet më të njohura për lojëra për më shumë se pesë vjet, duke bashkëpunuar shpesh me krijues të tjerë me përmbajtje me ndikim. Fischbach dikur po studionte për t’u bërë një inxhinier biomjekësor, por pësoi një varg ngjarjesh që ndryshojnë jetën e tij dhe e çuan atë të ndjekë një karrierë në YouTube.

Jeffree Star – 18 milionë dollarë

Jeffree Star (Foto: Emma McIntyre/Getty Images for Vanity Fair/Guliver)

Dikur njihej si personi më i ndjekur në MySpace, Jeffree Star ka bërë një tranzicion jashtëzakonisht të suksesshëm në YouTube që nga viti 2014. Star nisi kanalin e tij së bashku me markën e tij të kozmetikës, Jeffree Star Cosmetics, duke ngarkuar një përzierje të këshillave të bukurisë, mësimeve dhe vlogjeve personale.

DanTDM – 18.5 milionë dollarë

Daniel Middleton (Foto: Tim P. Whitby/Tim P. Whitby/Getty Images/Guliver)

Transmetuesi Australian i lojërave, Daniel “DanTDM” Middleton ishte YouTuber më i paguari i vitit të kaluar me 16.5 milion dollarë të ardhura. Fitimet e Middleton u rritën falë një turneu botëror që përfshinte katër shfaqje të shitura në Shtëpinë e Operës në Sidne dhe një markë të veshjeve personale.

Dude Perfect – 20 milionë dollarë

Coby Cotton, Tyler Toney, Cody Jones dhe Cory Cotton (Foto: Matt Winkelmeyer/Getty Images/Guliver)

Dude Perfect është një kanal i përqendruar në sport, që përmban qindra video mahnitëse. Kanali drejtohet nga një grup me pesë burra: binjakët Cory dhe Coby Cotton, Garrett Hilbert, Cody Jones dhe Tyler Toney dhe të gjithë morën pjesë në Universitetin në Texas, A&M.

Jake Paul – 21.5 milionë dollarë

Jake Paul (Foto: Michael Tran/Getty Images/Guliver)

Ndërsa Logan Paul dëshmoi ngecjen e fitimeve të tij, në prapavijën e incidentit Aokigahara, vëllai i tij i ri, Jake, ka vazhduar të lulëzojë në ekosistemin YouTube, duke lëshuar vlogje të përditshme dhe video rap, për më shumë se 18 milionë ndjekës çdo javë.

Ryan ToysReview – 22 milionë dollarë

Ryan ToysReview (Foto: Jesse Grant/Getty Images for Pinkberry/Guliver)

Ryan ToysReview është kanali më i fituar i YouTube, dhe përmban një pronar 7-vjeçar, Ryan. Prindërit e djalit filluan të dokumentojnë vlerësimet e tij të lodrave në Mars 2015 dhe tani kanë grumbulluar më shumë se 18 milionë abonentë. /Telegrafi/