Milani është i dëshpëruar për t’u kualifikuar në fazën eliminatore të Ligës së Kampionëve këtë sezon, një synim që thuhet se do t’i sillte të paktën 60 milionë euro të ardhura.

Reklama

Rossonerët aktualisht janë të tretët në Grupin E pas katër ndeshjeve, duke marrë katër pikë pas humbjeve ndaj Chelseat, një barazim me RB Salzburg dhe një fitore ndaj Dinamo Zagrebit.

Presioni është tani mbi Stefano Piolin dhe skuadrën e tij me dy ndeshje përpara dhe ata janë të dëshpëruar për të arritur në raundin e 16-të të garës.

Siç detajohet nga La Gazzetta dello Sport, kualifikimi për në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve do t’i sillte Milanit rreth 60 milionë euro në total të ardhura nga UEFA dhe mund të rritet edhe më shumë.

Reklama
Reklama

9.6 milionë euro do të vinin vetëm nga kalimi në fazën eliminatore, por shifra më të larta do të vinin nga fazat tjera, i cili do të rritet edhe nëse Juventusi ose Interi nuk arrijnë të arrijnë në 1/16. Të ardhurat tjera nuk mund të lihen anash , pasi ndeshja e madhe kundër Chelseat i pa ata të merrnin në shtëpi pak më pak se shtatë milionë euro.

Fitoret në kompeticion gjenerojnë të ardhura të mëtejshme dhe fitimet e tyre përfundimtare nga UEFA mund të jenë më shumë se 60 milionë euro për të gjithë sezonin nëse ata përparojnë në fazat tjera të Ligës së Kampionëve. /Telegrafi/

Reklama