Ka ende dy muaj kohë deri në ceremoninë e 91-të të Akademisë, por kritikët e filmave tashmë kanë krijuar listat e kandidatëve. Sigurisht, të gjithë yjet e Hollywoodit ëndërrojnë të fitojnë një ‘Oscar’. Ka aktorë “me fat” të cilët nominohen pothuajse çdo vit, por dikush tjetër gjithmonë përfundon duke qenë fitues. Ne vendosëm të kuptojmë pse jeta dhe Akademia e Arteve dhe Shkencave të Kinemasë janë aq të padrejtë me ta.

Reklama

Bright Side vendosi të gjejë përgjigjen për këtë pyetje. Ka disa arsye të vlefshme përse disa aktorë nuk kanë fituar ende një ‘Oscar’. Më poshtë, mund të gjeni disa nga vëzhgimet dhe supozimet pse nuk ka ndodhur kjo.

Reklama

Më poshtë gjeni 17 aktore dhe aktorë të talentuar të cilët janë nominuar për një ‘Oscar’ të paktën një herë, por nuk e kanë fituar këtë çmim akoma.

Reklama

1. Amy Adams

Amy Adams është nominuar për ‘Oscar’ 5 herë për filma si ‘Doubt’, ‘The Master’ dhe ‘American Hustle’. Në vitin 2016, ajo ishte e shkëlqyer në rolin e saj si Louise Banks në filmin “Sci-fi flick Arrival”. Dhe ajo nuk u propozua as për një ‘Oscar’ për këtë pjesë, gjë që i bëri tifozët e saj të zemëruar.

Ndoshta arsyeja pse Adams ende nuk e ka fituar këtë trofe është sepse ajo ka filluar karrierën e saj në Hollywood në moshë të vonuar, ajo ishte tashmë 25 vjeç në kohën kur filloi të ishte pjesë e industrisë së filmit. Deri në këtë moshë, shumë yje janë nominuar për një ‘Oscar’ disa herë pasi është shumë normale të fillosh një karrierë në moshë të re. Por Adams ende ka shumë kohë për ta fituar këtë çmim.

Reklama
Reklama

2. Bradley Cooper

Bradley Cooper u nominua për një ‘Oscar’ tri vjet me radhë. Herën e parë ai u nominua në vitin 2013, kur ai u propozua për aktorin më të mirë për rolin e tij kryesor në “Silver Linings Playbook”, por statuja shkoi në duart e aktorit Daniel Day-Lewis për performancën e tij në filmin “Lincoln”. Vitin e ardhshëm, Cooper u propozua për “Aktorin më të mirë në rol dytësor” për filmin “American Hustle”, por ishte Jared Leto i cili fitoi ‘Oscar’-in atë kohë. Herën e tretë, ndërsa herën e tretë që ai u nominua, çmimin e fitoi Eddie Redmayne që luajti rolin e Stephen Hawking.

Reklama

Duket se Cooper nuk ka marrë ende mundësinë e tij të artë. Megjithatë, ai do të ketë një shans të vërtetë të mirë për ta lënë ceremoninë me çmimin në dorë këtë vit. Projekti i tij, “A star is born”, ku ishte regjisor, producent, skenarist dhe aktori kryesor, është shumë premtues. Shpresojmë që ai do të fitojë këtë statujë të shumëpritur dhe të merituar.

Reklama

3. Saoirse Ronan

Saoirse Ronan është vetëm 24 vjeçe, por tashmë ka marrë pjesë në garën për çmimin më prestigjioz të filmit tri herë. Nominimi i saj i parë u bë kur ajo ishte vetëm 13 vjeçe. Pastaj ajo ishte një nga kandidatët më të mirë të aktores për rolin e saj në filmin “Brooklyn”, dhe vitin e kaluar ajo pothuajse fitoi çmimin për rolin e e saj kryesor në “Lady Bird”.

Reklama

Ronan është një nga shembujt e një karriere të hershme. Por gjatë ceremonisë së vitit të kaluar, ajo kishte për të konkurruar me aktoret e mëdha si: Frances McDormand (60 vjeçe) dhe Meryl Streep (68 vjeçe). Ronan tha në intervistën e saj se ajo nuk është konkurruese për çmime dhe se vetë nominimi u ndje si një fitore ndaj saj. Ajo do të ketë një shans të mirë për të fituar një ‘Oscar’ këtë vit për rolin e saj si Mary Stuart në “Mary Queen of Scots”.

Reklama

4. Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix ka patur tri nominime për çmimin ‘Oscar’ deri më tani, dhe më i rëndësishmi ishte ai për “Aktorin më të mirë në rol dytësor” për filmin “Gladiator”. Është e çuditshme, por ai kurrë nuk u nominua për rolin e tij të shkëlqyer në filmat si “Her” dhe “Inherent Vice”.

Reklama

Ka pasur zëra se Phoenix nuk dëshiron të marrë pjesë në këto ngjarje të pafundme dhe duhet të japë intervista të panumërta vetëm për t’u konsideruar për çmimin.

5. Helena Bonham Carter

Ky aktore është nominuar dy herë për një ‘Oscar’. Herën e parë ndodhi në vitin 1998 kur ajo mori një nominim për “Aktoren më të mirë” për filmin “The Wings of the Dove”. Herën e dytë, ajo ishte në vitin 2011 në kategorinë “Aktorja më e mirë në rol dytësor” për rolin e saj në dramën historike “The King’s Speech”. Mjerisht, në të dyja rastet, fati nuk ishte në anën e Carterit. Është interesante se ajo nuk fitoi asnjë çmim dhe nuk u nominua as për ndonjë gjë për punën e saj të jashtëzakonshme për rolin e Marlas në “Fight Club”.

Reklama
Reklama

Karriera “fatkeqe” e Carter-it e kur bëhet fjalë për çmime nuk është vetëm me ‘Oscar’-in. Ajo është gjithashtu një kandidate e “Golden Globe” plot shtatë herë dhe asnjëherë nuk ka dalë fituese. A është e mundur që imazhi i saj të jetë shumë i tejdukshëm për anëtarët konservatorë të Akademisë?

6. Johnny Depp

Gjatë gjithë karrierës së tij në aktrim, Depp është nominuar për ‘Oscar’ vetëm tri herë. Në vitin 2004, ai ishte nominuar për çmimin “Aktori më i mirë” për rolin e tij të jashtëzakonshëm në filmin “Piratët e Karaibeve”. Vitin e ardhshëm ai u nominua për rolin e tij në ”Finding Neverland”, por ai humbi përsëri. Në vitin 2008, Depp u propozua përsëri për rolin e tij në dramën muzikore “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”, por çmimi shkoi në duart e Daniel Day-Lewis.

Reklama
Reklama

Depp thotë në intervistat e tij se ai nuk është i interesuar për çmime. Pas publikimit të filmit “Mass Black”, i cili u prit pozitivisht nga kritikët evropianë dhe amerikanë, ai përmendi faktin se “ai kurrë nuk donte të fitonte një Oscar”, ai nuk luajti për hir të çmimeve të filmit, por për tifozët e tij.

7. Sharon Stone

Sharon Stone ka luajtur në më shumë se 40 filma artistikë, por ajo u bë me famë botërore falë rolit të saj në “Basic Instinct”. Sa për ‘Oscar’-ët, ajo u nominua për një çmim të tillë vetëm një herë për rolin e saj në ”Casino”, por çmimi shkoi në duart e Susan Sarandon atë vit.

Reklama

Guri e filloi karrierën e saj të aktrimit në Hollywood shumë vonë. Ajo u bë e famshme në moshën 34 vjeçare. Para kësaj ajo punonte si modele dhe merrte role në filma të kategorisë së dytë. Meqenëse ajo nuk mund të gjente njohje në ShBA, ajo e shtyu vëmendjen e saj në Evropë. Ata thonë se ajo është ajo që e bëri Festivalin e Filmit në Kanë një nga festivalet më të njohura të filmit në botë, e cila nuk është më pak prestigjioze sesa Çmimet e Akademisë. Në vitet ’90, Stone ishte nikoqire dhe prezantuese e ngjarjes bamirëse të festivalit.

Reklama

8. Bill Murray

Ky aktor që është dashur aq shumë nga miliona fansa, u nominua për një çmim ‘Oscar’ vetëm një herë në vitin 2004 në kategorinë “Aktori më i mirë” për rolin e tij në filmin “Lost in Translation”. Në atë kohë, ai u mposht nga Sean Penn i cili e fitoi çmimin. Është interesante që pavarësisht pjesëve të Murrayt në filma të tillë si “Groundhog Day” dhe “Ghostbusters”, ai kurrë nuk ka fituar ndonjë çmim për ta.

Në një nga intervistat e tij, Murray pranoi se ai kishte vendosur të mos merrte pjesë më në garën e Akademisë. Ai krahasoi dëshirën për të fituar një ‘Oscar’ me një virus që e pengon atë të mendojë qartë. Pasi nuk e fitoi ‘Oskar’-in për rolin e tij në “Lost in Translation”, ai tha: “Gjashtë muaj më vonë, kuptova se e kisha marrë virusin. Unë kam qenë i infektuar”. Ai gjithashtu përmendi se karrierat e disa prej kolegëve të tij u lëkundën për shkak të kësaj statuje të artë. “Njerëzit kanë këtë shpërthim pas ‘Oscar’-it, ata fillojnë të mendojnë duke thënë: “Unë nuk mund të bëj një film nëse nuk është për Oscar”. Vetëm duket se njerëzit kanë vështirësi të bëjnë zgjedhjet e duhura pas kësaj”.

Reklama

9. Keanu Reeves

Është e vështirë të besohet, por Keanu Reeves kurrë nuk është nominuar për një Oscar. Ai u bë një njeri i famshëm mbarëbotëror pas filmave të suksesshëm si “Speed and Point Break”, dhe “Matrix” e bëri atë një figurë portreti. Përkundër faktit se filma në të cilët ai ka luajtur fituan shumë çmime, Keanu ka fituar vetëm një çmim në MTV Movie.

Arsyeja përse Reeves nuk është nominuar kurrë për një ‘Oscar’ mund të shpjegohet me faktin se ai ka një reputacion që nuk është aktor me të vërtetë përzgjedhës. Ai ndonjëherë merr pjesë në projekte që nuk kanë shumë potencial siç janë përshembull filmat “Knock Knock” dhe “Siberia”.

10. Tom Cruise

Tom Cruise u nominua për një ‘Oscar’ në kategorinë “Aktori më i mirë” në vitin 1990 për herë të parë. Kjo ishte për rolin e tij në filmin “Born on the Fourth of July”, por ai humbi ngase çmimin e fitoi Daniel Day-Lewis. Herën e dytë u nominua shtatë vjet më vonë kur Cruise për rolin e tij si Jerry Maguire, por ishte Geoffrey Rush ai që mori trofeun atë kohë. Nominimi i tij i tretë ishte për çmimin “Aktori më i mirë në rol dytësor” për rolin e tij në filmin ”Magnolia”.

Situata e Cruise-it mund të shpjegohet me një teori të quajtur “Pitt-Hanks Continuum” që thotë se ka dy lloje aktorësh në Hollywood. Tipi i parë i ngjan Brad Pitt-it, i dyti i ngjan Tom Hanks-it. Aktorët e tipit të parë vazhdimisht mund të shfaqin performancë të shkëlqyer, por ata kurrë nuk do ta fitojnë çmimin. Ndërsa aktorët e tipit “Hanks” mund të fitojnë një ‘Oscar’ për punën e tyre të parë të suksesshme. Ju nuk mund të debatoni me shkencën. Por ne shpresojmë që Tom Cruise ende ka një shans të mirë për të fituar një ‘Oscar’ në të ardhmen, ashtu si Leonardo DiCaprio të cilit iu desh të priste 20 vjet për ‘Oscar’-in e tij të parë.

11. Jessica Chastain

Suksesi i vërtetë erdhi tek Jessica Chastain pas publikimit të filmit “The help”. Ajo u nominua menjëherë për një ‘Oscar’ në kategorinë “Aktorja më e mirë në rol dytësor”. Megjithatë, ajo nuk e fitoi statujën e artë atë kohë. Vitin e ardhshëm ajo u propozua përsëri për filmin “Zero Dark Thirty”, por ajo humbi kundrejt Jennifer Lawrence, e cila fitoi çmimin.

Jessica Chastain filloi karrierën e saj aktive në filma shumë vonë nga standardet e industrisë, ajo ishte 33 vjeçe në atë kohë kur filloi. Përveç kësaj, sipas Jessica-s, ajo u tha se ishte shumë prapa me ritmin e modës dhe stilit të filmave kur e filloi karrierën. Për fat të mirë, ajo është aktualisht në kulmin e suksesit të saj dhe ka një shans shumë të mirë për të fituar ‘Oscar’-in e lakmuar në të ardhmen e afërt.

12. Will Smith

Është e vështirë të besohet, por Will Smith ka fituar shumë pak çmime serioze. Në të njëjtën kohë aktrimi i tij ka qenë gjithmonë i mirë, pa marrë parasysh se çfarë zhanresh ka luajtur. Nominimi i tij i parë ishte në vitin 2002, kur u nominua në kategorinë “Aktori më i mirë” për rolin e tij në filmin “Ali”. Por Denzel Uashingtonin ishte ai i cili e fitoi çmimin. Pesë vjet më vonë, ai u nominua përsëri për rolin e tij kryesor në ”The Pursuit of Happyness”, ku luajti së bashku me djalin e tij Jaden, por nuk fitoi asnjë ‘Oscar’.

Kohët e fundit, marrëdhënia mes Will Smith dhe Akademisë është përkeqësuar. Në vitin 2016, Will dhe gruaja e tij Jada Pinkett Smith akuzuan Akademinë për racizëm dhe u kërkoi njerëzve me ngjyrë që mos marrin pjesë në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve “Oscars”.

13. Michelle Williams

Williams ka qenë e nominuar për ‘Oscar’ katër herë. Dy herë ajo ishte nominuar për kategorinë “Aktorja më e mirë” për filmat “Blue Valentine” dhe “My week with Marilyn”. Dy herë të tjera ajo u nominua për çmimin “Aktorja më e mirë në rol dytësor” për performancën e saj në filmat “Brokeback Mountain” dhe “Manchester by the sea”. Dhe përkundër punës së saj të madhe në industrinë e fimit vitin që shkoi, ajo nuk u nominua për asnjë çmim “Oscar”.

Kohët e fundit, aktorja vendosi të kalojë nga role të thella dhe dramatike në projekte më të thjeshta si “Feel Pretty” dhe “Venom”.

14. Keira Knightley

Nga mosha e tanishme e 33-vjeçares, Keira ka luajtur në shumë filma të suksesshëm dhe ka qenë e nominuar dy herë për një ‘Oscar’. Nominimi i parë ishte në vitin 2006, për rolin e saj në “Pride & Prejudice”. E dyta ka ndodhur në vitin 2015, për rolin e saj në dramën historike “The Imitation Game”.

Përkundër shumëllojshmërisë së gjerë të roleve dhe reagimeve pozitive nga kritikët, ajo duket të jetë e pafat me çmimet ‘Oscar’. Megjithatë, ajo kohët e fundit është bërë një nënë, dhe ne shpresojmë që rolet dhe çmimet e saj më të mira do të vijnë në të ardhmen.

15. Robert Downey Jr.

Situata me Robert Downey Jr gjithashtu duket e padrejtë. Ai u propozua për herë të parë për një ‘Oscar’ shumë kohë më parë në vitin 1993 për çmimin “Aktori më i mirë”, për rolin e tij në “Chaplin”. Në atë kohë ai humbi kundrejt aktorit Al Pacino që fitoi çmimin. Nominimi i dytë dhe i fundit ndodhi në vitin 2009 kur ai u nominua në kategorinë “Aktori më i mirë në rol dytësor” për rolin e Tropic Thunder. Megjithatë prapë nuk efitoi.

Ky është një shembull klasik se si një aktor i mirë është bërë peng i një karakteri të vetëm. Megjithatë, ai kohët e fundit ka pranuar se ai nuk do të luajë në “Iron Man” më. Ai tha se në moshën e tij të tanishme 53 vjeç, do të dukej patetik në një kostum superheroi.

16. Glenn Close

Shumë njerëz e njohin Glenn Close për rolin e saj si Cruella De Vil në filmat e “101 Dalmateve”. Por shumë pak janë të vetëdijshëm se Close është nominuar për një ‘Oscar’ gjashtë herë gjatë karrierës së saj 36-vjeçare. Vlen të përmendet se nominimet e saj të para ishin në vitet ’80. Nominimi i saj i fundit ishte në vitin 2012 për rolin e saj si Albert Nobbs në filmin me po të njëjtin emër, “Albert Nobbs”.

Ndoshta, aktorja ka qenë e pafat me këtë pjesë, sepse ajo është duke humbur kundrejt aktoreve si: Jessica Lange, Cher dhe Meryl Streep. Shpresojmë që Glenn do të fitojë këtë vit një ‘Oscar’ të shumëpritur për pjesën e saj në dramën “The Wife”.

17. Brad Pitt

Ky është një tjetër përfaqësues i teorisë që përmendëm më lart, i quajtur “Pitt-Hanks Continuum”. Ne ende nuk mund ta pranojmë faktin se pse ky aktor nuk ka fituar ende një ‘Oscar’. Nominimi i tij i parë ndodhi në vitin 1996 për rolin e tij dytësor në “12 Monkeys”. Nominimi i dytë ishte në vitin 2009 për rolin e tij në “The Curious Case of Benjamin Button”, por ai ishte sërish pa fat. Në vitin 2012, Brad Pitt kishte edhe dy nominime për çmimet “Aktori më i mirë” dhe “Producenti më i mirë”, ndërsa fitoi çmimin “Best Picture Academy Award” në Moneyball, por humbi përsëri ‘Oscar’-in. Përfundimisht, ai arriti të fitonte statujën e tij të shumëpritur të artë, por nuk ishte për rolin e tij si aktor, por si prodhuesi i “12 Years a Slave”. /Telegrafi/