Wayne Rooney nuk është i sigurt për vendimin e Manchester United për të nënshkruar Casemiro nga Real Madridi.

United njoftoi të premten se ata kishin rënë dakord për një marrëveshje në parim për të nënshkruar me brazilianin, duke iu nënshtruar kushteve mjekësore, personale dhe formaliteteve të tjera.

Casemiro do të shkojë në Old Trafford në një marrëveshje me vlerë fillestare 70 milionë euro që mund të rritet në 80 milionë në shtesa, sipas Sky Sports, dhe do të nënshkruajë një marrëveshje katërvjeçare me klubin.

Lëvizja i jep fund një periudhe gjigante nëntëvjeçare në Real Madrid që e pa 30-vjeçarin të fitojë Ligën e Kampionëve jo më pak se pesë herë, duke u vendosur si mesfushori më i madh mbrojtës në botë gjatë asaj kohe.

Reklama
Reklama
Ferdinand thotë se Unitedi ka stërpaguar për Casemiron Ferdinand thotë se Unitedi ka stërpaguar për Casemiron

Megjithatë, legjenda e klubit dhe trajneri aktual i DC United, Wayne Rooney, ka folur për lëvizjet në një intervistë me The Times dhe ka hedhur dyshime mbi marrëveshjen.

Rooney ishte i shqetësuar me moshën e lojtarit që United vazhdon të nënshkruajë për të rregulluar zonat problematike: “Idealisht, ata duhet të nënshkruajnë me lojtarë në fillimet e tyre deri në mes të të njëzetat, dhe Casemiro është i ngjashëm me Christian Eriksen – dikush që ka qenë një lojtar i mirë, por a do ta ndihmojnë klubin të ecë përpara?”.

“Frenkie de Jong, objektivi kryesor i mesfushës së Ten Hag, do të ishte më i përshtatshëm”.

Reklama
Përmes një mesazhi në WhatsApp - si i kërkoi e dashura e Fede Valverdes, Casemiros që të mos transferohej te Unitedi Përmes një mesazhi në WhatsApp - si i kërkoi e dashura e Fede Valverdes, Casemiros që të mos transferohej te Unitedi

Ai shtoi, duke sugjeruar se qasja e United ishte e shkëlqyeshme: “Marrëveshja e Casemiros duket se ka ardhur nga askund, dhe duket një nënshkrim reaktiv – do të habitesha nëse ai do të ishte një lojtar i identifikuar si një prioritet për t’u sjellë kur mbërriti Ten Hag”.

Reklama

“Duket sikur, pasi nuk ishte në gjendje të nënshkruante me De Jong, United sapo reagoi ndaj disponueshmërisë së Casemiro”, shtoi legjenda e Djajve të Kuq.

Fjalë mjaft të forta nga Rooney, i cili nuk dha asnjë vlerësim pozitiv për aktivitetin e klubit në afatin e kësaj vere. /Telegrafi/