Rio Ferdinand ka lavdëruar Manchester United për transferimin e fundit, pasi klubi konfirmoi se kishte arritur një marrëveshje me Real Madridin për nënshkrimin e mesfushorit brazilian Casemiro.

Reklama

Skuadra angleze zbuloi në mbrëmjen e së premtes se ata kishin arritur një marrëveshje për të marrë lojtari në Old Trafford në një marrëveshje me vlerë 82 milionë euro, dhe bota e futbollit ka reaguar ndaj lajmeve.

Ferdinand, i cili bëri mbi 450 paraqitje për Unitedin midis 2002 dhe 2014, e quajti mesfushorin si ‘lloji i lojtarit që Man United ka nevojë’, por vazhdoi të vinte në dyshim tarifën e përfshirë në marrëveshje dhe aftësinë e Casemiros për t’u përshtatur.

Reklama

Mesfushori fitoi pesë tituj të Champions League gjatë qëndrimit të tij në Spanjë me Madridin

“Uau, dëgjo – ky është lloji i lojtarit që ka nevojë Man United, lloji i karakterit që Man United ka nevojë më shumë se çdo gjë”, deklaroi Ferdinand në një video të postuar në kanalin e tij në YouTube.

Reklama

“Ai është tipi i njeriut, individual. A është ai i vlerësuar? Po”.

Sidoqoftë, Ferdinand e lavdëroi pesë herë fituesin e Ligës së Kampionëve, i cili do të nënshkruajë një marrëveshje katërvjeçare në Old Trafford në ditët në vijim.

Të gjitha lajmet nga Casemiro Të gjitha lajmet nga Casemiro

“Aspektet pozitive me të cilat do të filloj”, shtoi 43-vjeçari. “Para së gjithash, djaloshi është një fitues i vërtetë, ai di si të fitojë, ai ka qenë integral në çdo gjë pozitive për Real Madridin në vitet e fundit”.

Reklama

“(Ai ka qenë) një nga djemtë kryesorë përkrah lojtarëve si Luka Modric, Toni Kroos, Karim Benzema”, ka vazhduar legjenda e United.

Lëvizja e Casemiro është subjekt i marrëveshjes së kushteve personale, por duket se Untied më në fund ka gjetur mesfushorin që kanë kërkuar gjatë gjithë verës.

Reklama

Ylli brazilian mbërrin pas një karriere të ngarkuar me trofe në Madrid - grafik nga SofaScore

Skuadra e Erik ten Hag është kundërshtuar vazhdimisht nga disa objektiva, fillimisht duke ndjekur mesfushorin e Barcelonës, Frenkie de Jong, por problemet jashtë fushës u penguan dhe ata përfundimisht u detyruan të hiqnin dorë nga interesimi ndaj tij.

Kushtet personale më pas e penguan yllin e Juventusit, Adrien Rabiot, të transferohej në Old Trafford, por Djajtë e Kuq më në fund kanë përfunduar një marrëveshje, me Casemiron që do t’i bashkohet zyrtarisht klubit së shpejti. /Telegrafi/