Ronaldo, Pele, Ronaldinho dhe Rivaldo janë votuar si katër futbollistët më të mirë brazilianë të të gjitha kohërave – me ‘Fenomenin’ që mposhti Pelen për të marrë vendin e parë.

Reklama

Sondazhi me eliminim me 32 lojtarë, i realizuar nga revista e futbollit FourFourTwo, pa një finale të Ronaldos kundër Peles. Në atë garë, fituesi i Këpucës së Artë të Brazilit në Kupën e Botës 2002, e pa shënuesin më të mirë të të gjitha kohërave në një ndarje të ngushtë, 60-40.

Ronaldo, me shpejtësinë dhe aftësinë e tij të jashtëzakonshme për një njeri të madh, shihet nga shumë tifozë si numri 9 i fundit. Pele, megjithatë, njihet si mbreti i futbollit në Brazil dhe zotëron tre medalje fituese të Kupës së Botës.

Reklama
‘Fenomeni’ dhe arma e tij ‘vdekjeprurëse’, braziliani Ronaldo shënoi 88 gola duke dribluar portierët gjatë karrierës ‘Fenomeni’ dhe arma e tij ‘vdekjeprurëse’, braziliani Ronaldo shënoi 88 gola duke dribluar portierët gjatë karrierës
Reklama

Neymar, aktualisht i dyti në listën e golashënuesve më të mëdhenj të Brazilit pas Peles, nuk mundi të hyjë në ‘top 10’. Ai u eliminua në fazën çerekfinale, duke u renditur vetëm në vendin e 11-të.

Lista në përgjithësi tregon thellësinë e pabesueshme të talentit brazilian, të cilin pa dyshim se asnjë komb tjetër nuk mund të përputhet.

Cafu, lojtari i vetëm që ka luajtur në tre finale radhazi të Kupës së Botës, është mjaft i mirë vetëm për vendin e shtatë dhe nuk është as mbrojtësi i pozicionuar më i lartë, pasi Roberto Carlos renditet në të pestin.

Ka disa ‘paragjykime të kohëve të fundit’ siç mund të prisnit, me fituesin e dyfishtë të Kupës së Botës, Garrincha – i shikuar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në historinë e futbollit – duke u renditur në vendin e 10-të apo vetëm gjashtë vende mbi Gilberto Silva.

Reklama
Reklama

Në vendin e 32-të dhe të fundit, Philippe Coutinho arriti vetëm 0.8% të votave në paraqitjen e tij në sondazh. Por, kur shikon cilësinë e lojtarëve mbi të, nuk është vërtet aq keq për lojtarin e Barcelonës.

Lista e plotë e rezultateve të FourFourTwo:

32.Philippe Coutinho

31.Casemiro

30.David Luiz

29.Dunga

28.Denilson

27.Dida

26.Lucio

25.Leonidis

24.Carlos Alberto

23.Gerson

22.Adriano

21.Roberto Firmino

20.Juninho Pernambucano

19.Falcao

18.Ze Roberto

17.Rivellino

16.Gilberto Silva

15.Zico

14.Marcelo

13.Dani Alves

12.Jairzinho

11.Neymar

10.Garrincha

9.Kaka

8.Romario

7.Cafu

6.Socrates

5.Roberto Carlos

4.Rivaldo

3.Ronaldinho

2.Pele

1.Ronaldo

/Telegrafi/