Interi duket si një makinë e përsosur, por edhe Ferrari më i mirë mund të ketë probleme me motorin kur trupi rëndohet shumë.

Rikthimi i Romelu Lukakut te Nerazzurët ka ridizenjuar strukturën taktike të skuadrës duke rikthyer në qendër të planit teknik të Simone Inzaghit një qendërsulmues me fizikun e Christian Vierit, sulmuesit më të mirë të 30 viteve të fundit.

Me belgun në sulm, skuadra italiane ka ndryshuar stil dhe këtë vit do të braktisë sistemin strategjik me Edin Dzekon si ‘nëntëshe fals’, i aftë të hapë boshllëqe për mesfushorët dhe të bëhet një sulmues mbështetës për Lautaro Martinez.

Jo vetëm Lukaku, Interi do t’i prezantojë edhe tri super transferime të tjera Jo vetëm Lukaku, Interi do t’i prezantojë edhe tri super transferime të tjera
Reklama

Me Dzekon në krye, Interi filloi të luante si një ekip i vërtetë duke punuar me topin mes vijave dhe duke përfituar nga teknika e shkëlqyer e boshnjakut.

Reklama

Tani për tani, pozicioni i Martinez duket të jetë ai i një lojtari të paprekshëm në formacionin e Inzaghit, por e vërteta është se në rast të një oferte prej rreth 100 milionë euro, ylli argjentinas mund të shitet.

Lukaku dhe Martinez luajtën së bashku për dy vjet dhe punuan në mënyrë të përsosur në një 3-5-2, por ndryshimi i trajnerit mund të ridizenjojë hapësirë ​​të re në sulm duke shtuar Dybala.

Reklama

SI E NDRYSHON LUKAKU SULMIN E INTER?

Funksionimi i tregut të transferimeve të Giuseppe Marottas do të kërkojë një zhvillim të madh teknik në fushë sepse Lukaku ka nevojë për përkëdhelje dhe vëmendje, madje edhe nga shokët e tij të skuadrës, dhe ka një stil shumë të ndryshëm nga ai i Dzekos.

Ndryshe nga ish-ylli i Manchester Cityt, sulmuesi belg do të jetë strumbullari në qendër të zonës së penalltisë së kundërshtarit, por mbi të gjitha do të lejojë Inzaghin të ndërtojë një ekip të aftë për të vrapuar dhe luftuar, duke lejuar Interin të përfitojë nga shpejtësia e tij në pushim.

Reklama
Interi do të largojë dy sulmues para se të nënshkruajnë me Dybalan Interi do të largojë dy sulmues para se të nënshkruajnë me Dybalan

Lukaku është një sportist i aftë të ofrojë 100 për qind të cilësive të tij në kundërsulm dhe me Antonio Conte ai ishte në gjendje të gjente një dimension teknik dhe taktik që nuk e kishte kurrë në karrierën e tij.

Reklama

Në Itali ka shumë kuriozitet për të kuptuar se cila do të jetë qasja e tij pas 12 muajsh larg nga Seria A pas një periudhe katastrofike në Chelsea.

Lukaku në Ligën Premier ka treguar se vuan shumë nga mbrojtësit e fortë dhe të shpejtë fizikisht. Stili i tij italian i lojës ka ndikuar në performancën dhe vlerën e tij ekonomike, duke e bërë atë të papajtueshëm me futbollin dinamik anglez.

SIMONE INZAGHI NUK ËSHTË ANTONIO CONTE

3-5-2 i Inzaghit është shumë i ndryshëm nga 3-5-2 i Antonio Contes. Për ish-trajnerin e Lazios, është thelbësore të ketë dy lojtarë në mes të fushës për të ndërtuar lojën në mënyrë të vazhdueshme, ndërsa për trajnerin e Tottenhamit është thelbësore të ketë dy gjysmë-anësorë të aftë për të shënuar nga tetë deri në 10 gola secili.

Reklama
Reklama

Lukaku mund të bëhet Ciro Immobile i ri i Serisë A duke përfituar nga shërbimi i ofruar nga mesfushorët, por atij do t’i duhet të përmirësojë përulësinë e tij dhe mënyrën se si e bën biznesin e tij gjatë gjithë 90 minutave me Inzaghin të ulur në stol.

Datat e të gjitha ndeshjeve derbi në Serie A për edicionin 2022/23, fillon me Milan - Inter Datat e të gjitha ndeshjeve derbi në Serie A për edicionin 2022/23, fillon me Milan - Inter

Lukaku nuk ka cilësitë e Dzekos dhe duhet të ndryshojë mënyrën e qëndrimit ndaj ndeshjes ose do të jetë detyrë e Inzaghit të ndryshojë diçka për ta lejuar atë të jetë protagonisti kryesor.

DHE DYBALA?

Deri pak javë më parë Paulo Dybala ishte i sigurt se do t’i bashkohej klubit, ndërsa Lukaku ishte ëndrra e ndaluar e tifozëve të Interit dhe Marottës.

Reklama

Sot situata është përmbysur tërësisht: Lukaku është rikthyer në Inter, ndërsa Dybala është ende në gatishmëri. Përmes burimeve të Sportsmail mësohet se problemi kryesor lidhet me komisionet e Jorge Antun, i cili do të donte që Dybala të merrte një bonus nënshkrimi.

Reklama

Sipas Gazzetta dello Sport, marrëveshja është e komplikuar, por deri më sot nuk ka probleme të veçanta diplomatike edhe nëse Roma, Milan, Tottenham dhe klube të tjera të Ligës Premier së shpejti mund të paraqesin një ofertë për lojtarin.

Tani, Marotta fillimisht duhet të jetë në gjendje të shesë Alexis Sanchez dhe të paktën një nga Dzeko dhe Joaquin Correa, dhe më pas ai do të kthehet për të negociuar me Antun pa plotësuar kërkesat fillestare të agjentit argjentinas.

Reklama

SportMediaset raporton se Milani ka filluar të kontaktojë Antun për të marrë lajme për të ardhmen e Dybalas. Kuqezinjtë nuk mund të përballojnë të kënaqin kërkesat financiare të La Joyas, por shpresojnë që me kalimin e kohës lojtari dhe rrethimi i tij do të ulin pritshmëritë e tyre ekonomike.

Reklama
Të tradhtuar nga Lukaku - Curva Nord i dërgon belgut mesazh në prag të rikthimit te Interi Të tradhtuar nga Lukaku - Curva Nord i dërgon belgut mesazh në prag të rikthimit te Interi

Kërkesat e Juves nuk janë brenda mundësive të bilancit të lëkundur të Suning dhe Marotta do të jetë në gjendje të konsiderojë blerjen e Dybalas vetëm nëse ka një zbritje të madhe ekonomike.

Sipas Gazzetta dello Sport, Interi do të takohet të shtunën me Fabrizio De Vecchi, një ndërmjetës që ndjek nga afër interesat e argjentinasit. /Telegrafi/