LAJMI I FUNDIT:

Renditen El Clasico-t më të zjarrtë në shekullin XXI – tre faktorë të renditjes

Renditen El Clasico-t më të zjarrtë në shekullin XXI – tre faktorë të renditjes

El Clasico është një nga rivalitetet më të mëdha në futboll mes dy prej fuqive të divizionit spanjoll – Barcelonës dhe Real Madridit – por cilat janë përplasjet më të mira mes dy klubeve në shekullin e XXI?

Ndeshja më e madhe në futbollin spanjoll ka paraqitur disa nga më të mirët që kanë zbukuruar fushën – Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Ronaldinho dhe Ronaldo – që do të thotë se ka gjithmonë futboll me cilësi të lartë në shfaqje midis dy fuqive të lojës evropiane.


Ky artikull shfaq disa nga momentet më të mëdha nga ndeshja ndoshta më e madhe në futbollin e klubeve (jashtë një finale të Ligës së Kampionëve), të cilat janë parë nga miliona tifozë në të gjithë globin.

Real Madrid dhe Barcelona luajnë ‘El Clasicon’ e fundit për këtë sezon
Lexo po ashtu Real Madrid dhe Barcelona luajnë ‘El Clasicon’ e fundit për këtë sezon

Faktorët e renditjes

Duke pasur parasysh natyrën e kësaj liste, janë përcaktuar disa kritere kryesore për të përcaktuar renditjen:

  • Sasia e golave
  • Rëndësia dhe konteksti i ndeshjes
  • Emrat e yjeve të përfshirë

Real Madrid 2-3 Barcelona – 2016/17

Barcelona 3-2 Real Madrid – 2011/12

Barcelona 3-3 Real Madrid – 2006/07

Real Madrid 0-4 Barcelona – 2015/16

Real Madrid 2-6 Barcelona – 2008/09

Real Madrid 4-2 Barcelona – 2004/05

Barcelona 5-0 Real Madrid – 2010/11

Real Madrid 2-1 Barcelona – 2013/14. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024, mposhtemi minimalisht nga Spanja

Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024, mposhtemi minimalisht nga Spanja

Përfaqësueset
Tifozi shqiptar humbi rrugën mes spanjollëve, shikoni se si përfundoi

Tifozi shqiptar humbi rrugën mes spanjollëve, shikoni se si përfundoi

Kombëtarja e Shqipërisë
Notat e lojtarëve, Shqipëri 0-1 Spanjë

Notat e lojtarëve, Shqipëri 0-1 Spanjë

Përfaqësueset
“Luftuam fortë në çdo ndeshje”, Sylvinho deklaron se Shqipëria u eliminua me kokën lart

“Luftuam fortë në çdo ndeshje”, Sylvinho deklaron se Shqipëria u eliminua me kokën lart

Kombëtarja e Shqipërisë
A ishte reagim me vonesë në tronditjen e Varga - reagon zyrtarisht UEFA

A ishte reagim me vonesë në tronditjen e Varga - reagon zyrtarisht UEFA

Përfaqësueset
Berat Gjimshiti me mesazh për tifozët dhe lojtarët e rinj të kombëtares

Berat Gjimshiti me mesazh për tifozët dhe lojtarët e rinj të kombëtares

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori