Në këtë moment, Real Madrid ka 11 sulmues në listën e pagave për sezonin e ardhshëm. Sigurisht, jo të gjithë do të jenë pjesë e skuadrës për sezonin 2021/22, por është e çuditshme që problemi kryesor i ekipit është shënimi i golave.

Los Blancos kanë kaluar nga shënimi i 148 golave ​​në sezonin 2017/18 gjatë vitit të fundit të Cristiano Ronaldos në klub, në 88 në edicionin e kaluar. Kjo është larg nga 174 gola e sezonit 2011/12 ose 173 nga 16/17.

Që nga largimi i Ronaldos , ekipi tejkaloi 100 gola vetëm një herë (108 në 2018/19).

Pavarësisht se ka 11 sulmues, përparësia totale e klubit mbetet sjellja e një sulmuesi tjetër. Të gjitha rrugët me sa duket çojnë te Kylian Mbappe në një përpjekje për të lehtësuar barrën që bie mbi supet e Karim Benzemas.

Benzema ka shënuar 87 herë në tre sezonet e kaluara. Lojtarë të tjerë, përfshirë Casemiro dhe Sergio Ramos, kanë ndihmuar me gola, por ky i fundit është larguar.

Përpjekjet e sulmuesve ‘të tjerë’ të Real Madrid

Eden Hazard ka pasur dy sezone të dështuara, ndërsa Marco Asensio gjithashtu i është dashur të kapërcejë një lëndim të rëndë në edicionin e mëparshëm. Vinicius ende nuk e ka përmbushur potencialin e tij. Rodrygo nuk ka pasur kohë të mjaftueshme në lojë, Takefusa Kubo ka qenë në huazim dhe Luka Jovic dhe Mariano Diaz të dy kanë qenë zhgënjyes.

Ndërkohë, Gareth Bale, i cili e gjeti rrjetën shumë herë gjatë periudhës së huazimit të tij në Tottenham , vazhdon të jetë i lidhur me një largim nga kryeqyteti spanjoll.

Nga ata 11 sulmues që janë në listën e pagave, katër mbeten pa numër në skuadër. Disa gjithashtu do të largohen në mënyrë të pashmangshme nga klubi në një përpjekje për t’i lënë vend Mbappes.

Ndryshe nga Los Blancos, francezit nuk i mungojnë golat, duke shënuar 42 herë në 47 ndeshje sezonin e kaluar. Pavarësisht nëse ai arrin apo jo, Real Madrid do të shpresojë të arrijë numrin e golave të realizuara n sezonin 2017/18. /Telegrafi/