LAJMI I FUNDIT:

Raportohet për tetë të vdekur pasi një anije mallrash u fundos në brigjet e Japonisë

Raportohet për tetë të vdekur pasi një anije mallrash u fundos në brigjet e Japonisë

Tetë persona, përfshirë disa shtetas kinezë, kanë vdekur pasi një anije mallrash u mbyt në ujërat e Japonisë, thonë autoritetet kineze.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, punonjësit e shpëtimit kanë kërkuar të mbijetuar që kur Jin Tian u përmbyt të martën në mbrëmje.

Shumë anije dhe aeroplanë nga roja bregdetare dhe ushtria japoneze, roja bregdetare e Koresë së Jugut dhe anije private janë përfshirë në kërkim.

Pesë personat që janë shpëtuar thuhet se janë në gjendje stabile.

Jin Tian, një anije mallrash që kishte një ekuipazh prej 22 personash, dërgoi një sinjal shqetësimi nga një pozicion rreth 110 km (68 milje) në perëndim të ishujve të largët dhe të pabanuar Danjo në Japoninë shumë jugperëndimore, pranë kufirit detar me Korenë e Jugut.

Gjashtë nga të vdekurit ishin shtetas kinezë, sipas Lu Guijun, konsulli i përgjithshëm i Kinës në qytetin japonez të Fukuoka.

Autoritetet japoneze ende nuk e kanë konfirmuar numrin e të vdekurve të dhënë nga Lu, por kanë thënë se nëntë persona mbeten të zhdukur.

Deri më tani nuk është dhënë asnjë arsye për fundosjen e anijes.

Sipas MarineTraffic, anija me flamur Hong Kong u largua nga Port Klang në Malajzi muajin e kaluar. Ajo ishte planifikuar të mbërrinte në Incheon, Koreja e Jugut të mërkurën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Kalo në kategori