LAJMI I FUNDIT:

Ramadani flet para përballjes me Çekinë: Pa eufori, në fushë për rezultat pozitiv

Ramadani flet para përballjes me Çekinë: Pa eufori, në fushë për rezultat pozitiv

Kombëtarja e Shqipërisë do ta zhvilloj ndeshjen më të rëndësishme për kualifikimet e Euro 2024, ku më 12 tetor pret Republikën e Çekisë.

Mesfushori Ramadani theksoi se duhet të bëjnë më të mirën në fushë dhe të kërkojnë fitoren, pasi këtë herë luajnë në shtëpi dhe do kenë edhe përkrahjen maksimale të tifozëve.


Ai kërkon prej tyre që të jenë të kujdesshëm dhe të shmangin dënimin, pasi u duhen edhe për ndeshjet në vazhdim.

Momenti i mirë në klub dhe në Kombëtare – Normalisht me Kombëtaren nëse arrijmë Europianin është një gjë e madhe për mua, për gjithë Shqipërinë, për familjen time. Edhe atje në Itali jam duke u paraqitur mirë. Shpresoj të vazhdoj kështu.

Me çfarë mentaliteti keni ardhur në pragndeshjen me Çekinë? – Kemi ardhur me mentalitetin e duhur kur e kemi përfunduar ndeshjen me Poloninë. Është një ndeshje shumë e vështirë, nuk është ndeshje e lehtë, pasi kundërshtari është i fortë. Kanë pësuar vetëm dy gola, por ne duhet të futemi në fushë vetëm me qasjen e duhur, pa eufori dhe ta bëjmë maksimumin e të marrim rezultatin pozitiv.

Çfarë duhet të bëjmë ndryshe nga ndeshja e parë me Çekinë? – Ndeshja në shtëpi është më ndryshe, pasi luajmë në fushën tonë, kemi tifozët tonë që na përkrahin shumë. Do hyjmë më ndryshe në fushë, do hyjmë për ta fituar ndeshjen.

Mediat italiane shkruajnë se ishe i përqendruar te Kombëtarja ndeshjen e fundit? – Jo, isha i foksuuar te ndeshja me Sassuolon, sepse edhe ne na duhen pikë atje për të shpëtuar prej rënies nga liga. Normalisht kur mbaron ajo ndeshje pastaj automatikisht vëmendja kalon te Kombëtarja.

Sa e vështirë është të bësh dy ndeshje të mira radhazi? – Është hap i madh për mua, pasi Serie A është kampionati i dytë më i fortë në botë. Jemi profesionistë, pasi luajmë shumë ndeshje. Edhe këtu kur jam, e jap maksimumin. Gjithmonë kam qenë kështu. Shpresoj që edhe këtë ndeshje me Çekinë ta jap maksimumin.

Do tentojmë diçka më shumë me Çekinë, apo do bëjmë llogari për në nëntor? – Normalisht ne do hyjmë në fushë për më shumë, pasi kemi tre finale dhe kjo është njëra prej tyre. Do hyjmë të japim maksimumin, pasi e dimë çfarë na pret po e morëm rezultatin pozitiv.

A keni diskutuar me njëri-tjetrin për llogari? – Janë edhe tre ndeshje, siç thashë edhe më parë janë tre finale. Llogaritë do të bëhen pastaj. Ne duhet të hyjmë në këtë ndeshje të bëjmë maksimumin sepse është ndeshje e rëndësishme, sikurse edhe dy të tjerat. Shpresojmë të bëjmë mirë, pastaj në fund bëhen llogaritë.

A ka presion brenda skuadrës? – Jemi profesionistë, ço herë ka presion, çdo ndeshje. Ne duhet ta menaxhojmë në mënyrën e duhur dhe kokën e duhur, sepse nuk duhet të bëjmë ndonjë gjë që do të na dëmtojë neve. Duhet të jemi të përqendruar maksimalisht nga minuta e pare.

Si e vlerësoni Çekinë? – Ata janë të dytë në grup, janë ekip shumë i fortë fizikisht. Ata janë treguar më të fortë se Polonia dhe normalisht që janë kundërshtari ynë.

Interesimi i tifozëve, çfarë do të thotë për ju? – Kjo do të thotë që përkrahja është shumë e madhe për ne dhe shpresoj të mos i zhgënjejmë. Duam edhe këtë ndeshje ta bëjmë si ndeshjet e kaluara. Doja t’i falënderoja tifozët, anembanë shqiptarisë, që vijnë e na mbështesin dhe bëjnë kështu përkrahjeje për ne. Duhet t’ua kthejmë në fushë.

Rreziku i dënimit, a keni një thirrje për tifozët? – Normalisht do u lutesha që të mos hedhin sende në fushë, sepse na duhen për ndeshjet e radhës. Ata janë lojtari i 12-të i joni dhe mendoj se do ishte mirë të jenë me ne gjithmonë. Nuk duam t’i humbim nga sendet e hedhura në fushë.

Në trend Sport

Më shumë
Real Madridi fiton avantazh në garën për transferimin e top yllit francez

Real Madridi fiton avantazh në garën për transferimin e top yllit francez

La Liga
Manaj i jep lamtumirën Sivassporit pas një sezoni të jashtëzakonshëm, gati hapi i madh në karrierë

Manaj i jep lamtumirën Sivassporit pas një sezoni të jashtëzakonshëm, gati hapi i madh në karrierë

Ndërkombëtare
Joan Laporta konfirmoi shkarkimin e Xavit nga shtrati i spitalit

Joan Laporta konfirmoi shkarkimin e Xavit nga shtrati i spitalit

La Liga
Granit Xhaka shënon një super gol nga 30 metra distancë në finalen e Kupës së Gjermanisë

Granit Xhaka shënon një super gol nga 30 metra distancë në finalen e Kupës së Gjermanisë

Bundesliga

"Nuk do të toleroj dikë që të përdorë emrin tim" - Ter Stegen shpërthen dhe mohon të ketë folur me Laportan për Xavin

La Liga
Man City është gati të shesë një nga blerjet e tyre më të mëdha në histori vetëm një vit pasi e solli atë në Etihad

Man City është gati të shesë një nga blerjet e tyre më të mëdha në histori vetëm një vit pasi e solli atë në Etihad

Premier League
Kalo në kategori