LAJMI I FUNDIT:

Quique Setien ndërmerr veprim juridik ndaj Barcelonës

Quique Setien ndërmerr veprim juridik ndaj Barcelonës
Quique Setien (Foto: Rafael Marchante/Pool via Getty Images/Guliver)

Barcelona njoftoi për shkarkimin e Quique Setien më 17 gusht, mirëpo nuk e ka informuar zyrtarisht trajnerin deri këtë të mërkurë (16 shtator).

Reklama

Për këtë arsye, ish-trajneri i Blaugranëve ka vendosur që të ngrejë padi ndaj klubit katalunas. Ai e publikoi deklaratën në emër të të gjithë stafit të tij trajnues (Eder Sarabia, Jon Pascua e Fran Soto), ndërkohë që njoftoi se treshes së përmendur iu është thënë se do t’u jepen role të tjera në Camp Nou.

“Pas një muaji të heshtjes komplete nga bordi i Barcelonës dhe pas kërkesave të caktuara nga ne, nuk morëm asnjë njoftim zyrtar nga klubi deri dje (e mërkurë) dhe këtë e morëm përmes byrofaksit”.

(Foto: Alex Caparros/Getty Images)

“Ky njoftim tregon qëllim e pastër të bordit që të mos i plotësojë kontratat e punës të nënshkruara më 14 janar 2020”.

Zyrtare: Barcelona shkarkon Quique Setienin
Lexo po ashtu Zyrtare: Barcelona shkarkon Quique Setienin

“Në rastin tim, klubi dhe presidenti e njoftuan shumë publikisht shkarkimin tim me efekt të menjëhershëm më 17 gusht. Megjithatë, ishte pikërisht dje – thuajse një muaj më pas më 16 shtator – që ata ma dërguan komunikimin zyrtar të shkarkimit – pa ndonjë marrëveshje”.

(Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

“Me respekt ndaj stafit tjetër trajnues, atyre u është thënë dje – për befasi – se do t’u bëhet një ‘rilokim i dukshëm’ në klub”.

“Duke i marrë parasysh të gjitha më sipër, menduam që zgjidhjen e kontratave tona ta lëmë në duart e avokatëve tanë, duke paraqitur veprimin përkatës juridik.

“Këtë e bëjmë me qëllim të mbrojtjes së të drejtave tona dhe për të mbrojtur atë për të cilën jemi marrë vesh me Barcelonën në atë kohë”, është deklarata e Setien e transmetuar nga AS. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Armand Duka zgjidhet zëvendës-president i UEFA-s

Armand Duka zgjidhet zëvendës-president i UEFA-s

Ndërkombëtare
Vjen reagimi nga Armand Duka pas zgjedhjes si zëvendës president i UEFA-s

Vjen reagimi nga Armand Duka pas zgjedhjes si zëvendës president i UEFA-s

Ndërkombëtare
Një tifoz terrorist i Crvena Zvezdës mbeti i vrarë në Kosovë, mediat boshnjake ia zbulojnë identitetin dhe raportojnë për shtyrjen e derbit të Beogradit

Një tifoz terrorist i Crvena Zvezdës mbeti i vrarë në Kosovë, mediat boshnjake ia zbulojnë identitetin dhe raportojnë për shtyrjen e derbit të Beogradit

Ndërkombëtare
Ancelotti konfirmon në konferencë rikthimin e Arda Guler, talenti turk lëndohet vetëm disa minuta më vonë në stërvitje

Ancelotti konfirmon në konferencë rikthimin e Arda Guler, talenti turk lëndohet vetëm disa minuta më vonë në stërvitje

La Liga
Zbulohet përplasja në fund të ndeshjes mes Bellingham dhe Azpilicuetas: Ju nuk mund të flisni për 'Fair-Play'

Zbulohet përplasja në fund të ndeshjes mes Bellingham dhe Azpilicuetas: Ju nuk mund të flisni për 'Fair-Play'

La Liga
Florentino Perez ka një lajm të keq për Ancelottin dhe tifozët e Real Madridit

Florentino Perez ka një lajm të keq për Ancelottin dhe tifozët e Real Madridit

La Liga
Kalo në kategori