Kamerat e sigurisë brenda një shtëpie në Misuri regjistruan momentin kur një qen ndezi furrën e kuzhinës, duke ndezur një zjarr që dëmtoi rëndë shtëpinë.

Autoritetet përkatëse iu përgjigjën një zjarri në shtëpi në lagjen Riss Lake të Parkville dhe shpëtuan dy qen, të cilët ishin banorët e vetëm të strukturës në kohën e zjarrit, transmeton Telegrafi.

Zjarrfikësit kanë shikuar pamjet e kamerave të sigurisë prej brenda shtëpisë dhe zbuluan se një nga qentë kishte qëndruar me këmbë lartë duke hetuar një tigan të furrës dhe kishte ndezur pa dashje temperaturën.

Hetuesit thanë se tigani kishte ende ushqim në të nga një vakt i mëparshëm dhe nxehtësia shkaktoi një zjarr yndyre rreth 8 minuta pasi qeni aktivizoi furrën.

Reklama

Qentë nuk pësuan lëndime, por dëmet në shtëpi ishin të larta, thanë zjarrfikësit. /Telegrafi/

Reklama