Është publikuar ‘traileri’ i “Return to Space”, një film dokumentar nga regjisorët fitues të “Oscars”, Elizabeth Chai Vasarhelyi dhe Jimmy Chin “që paraqet ngritjen frymëzuese të SpaceX dhe përpjekjes dy dekadash të Elon Musk për të ringjallur ambiciet e Amerikës për udhëtimet në hapësirë.

“Duke ofruar akses të rrallë brenda misionit të parë me ekuipazh të nisur nga toka amerikane që nga pensionimi i anijes hapësinore në 2011, ky është një portret intim i inxhinierëve dhe astronautëve të zgjedhur për momentin historik”, thuhet në një deklaratë zyrtare.

Kthimi në hapësirë ​​tregon astronautët Bob Behnken dhe Doug Hurley teksa hipin në anijen kozmike SpaceX Crew Dragon në maj 2020, e cila shënoi fluturimin e parë të astronautëve amerikanë me raketa të prodhuara nga toka amerikane pas misionit të fundit Space Shuttle në korrik 2011.

Foto: YouTube/Netflix

Filmi dokumentar sjell shikuesit në udhëtimin e tyre emocionues në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe në kontrollin e misionit me Musk dhe ekipin e SpaceX ndërsa i sjellin ata përsëri në tokë për një kthim dramatik.

Në fillim të ‘trailerit’ 2-minutësh, Musk, 50 vjeç, mund të dëgjohet duke thënë në një zë: “Toka është djepi i njerëzimit, por nuk mund të qëndrosh në djep përgjithmonë”.

“Të mendosh për fluturimin e raketave përsëri në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, është e pabesueshme”, thotë Hurley, 55 vjeç, shkruan People.

Foto: YouTube/Netflix

Pas zbërthimit të disa prej shqetësimeve dhe rreziqeve të përfshira në mision, ‘traileri’ përfundon me një notë emocionuese, me fokus në pafundësinë e universit dhe shpresën që përfaqëson udhëtimi në hapësirë.

“Të jesh atje mes yjeve, më duket tepër emocionuese. Kjo më bën të lumtur që jam gjallë”, thotë Musk.

Misioni i majit 2020 ishte fluturimi i dytë provë i Crew Dragon, por i pari me astronautë në bord.

Foto: Netflix

Ishte gjithashtu hera e parë që një kompani private dërgoi një avion të drejtuar në hapësirë ​​- duke shënuar një hap të rëndësishëm për të ardhmen e industrisë komerciale të udhëtimeve në hapësirë.

“Ne po lëshojmë astronautët amerikanë në raketa amerikane nga toka amerikane. Ne nuk e kemi bërë këtë që nga viti 2011, kështu që ky është një moment unik në kohë”, tha në atë kohë administratori i NASA-s Jim Bridenstine.

Të gjitha lajmet nga Elon Musk Të gjitha lajmet nga Elon Musk

“Të gjithë mund të shikojnë lart dhe të thonë: “Shiko, e ardhmja është shumë më e ndritshme se e tashmja. Dhe me të vërtetë shpresoj që ky të jetë një frymëzim për botën”, shtoi Bridenstine.

“Return to Space” do të shfaqet premierë më 7 prill në Netflix. /Telegrafi/