Modelja palestinezo-holandeze, Bella Hadid, ka qenë shumë e zhurmshme në lidhje me mendimet e saj mbi konfliktin e vazhdueshëm gjeopolitik midis Izraelit dhe Palestinës.

Dhe të shtunën në mëngjes ajo ndau një selfie duke qarë ku shtoi se kishte një ‘ndjenjë të thellë dhimbjeje’, për njerëzit e Palestinës pavarësisht se shumë i quanin postimet e saj të mëparshme në rrjetet sociale si të ‘keqinterpretuara’.

Vetëm disa ditë më parë, vajza 24 vjeçare e multi-milionerit Mohamed Hadid (një zhvillues palestinez i pasurive të patundshme) u kritikua për ndarjen e një grafiku që thoshte se Izraeli nuk ishte një vend, për të cilin ajo u akuzua për antisemitizëm.

Bella Hadid (Foto: Instagram)

Bella postoi një pamje të afërt të fytyrës së saj me lotët që rrjedhin nëpër faqe ndërsa vazhdonte të fliste për situatën.

“Unë ndiej një ndjenjë të thellë dhimbjeje për Palestinën dhe për vëllezërit dhe motrat e mia atje sot dhe çdo ditë”. Duke i parë këto video më është thyer zemra në 100 pjesë”.

Të gjitha lajmet nga Bella Hadid Të gjitha lajmet nga Bella Hadid

“Ju nuk mund ta lejoni veten tuaj të desensibilizoheni kur shikoni jetët e të tjerëve. Jetët palestineze janë jetë që do të ndihmojë në ndryshimin e botës”, ka thënë ajo.

Bella Hadid (Foto: Instagram)

Postimi i saj në lidhje me kombin – i cili u krijua në 1948 – thuhej se kishte nxitur situatën dhe kontribuoi në rritjen e antisemitizmit në një shkallë globale.

Llogari të tjera duke përfshirë Refinery29, Diet Prada dhe të famshëm të ndryshëm si Tracee Ellis Ross gjithashtu e ri-postuan atë në Instagram.

Gigi dhe Bella Hadid (Foto: Instagram)

Motra e Bellas, Gigi Hadid gjithashtu u akuzua për përjetësimin e ndjenjave antisemitike, të cilat i ndau me ndjekësit në rrjete sociale. /Telegrafi/