LAJMI I FUNDIT:

Pse Franca nuk do të luajë në ndeshjen për vendin e tretë në Euro 2024 pas humbjes nga Spanja?

Pse Franca nuk do të luajë në ndeshjen për vendin e tretë në Euro 2024 pas humbjes nga Spanja?

Kombëtarja e Francës nuk do të përfshihet në ndeshjen ‘play-off’ për vendin e tretë në Euro 2024 pasi u eliminua në fazën gjysmëfinale nga Spanja.

Skuadra e Luis de la Fuente mbetet e pamposhtur pasi golat në pjesën e parë nga Lamine Yamal dhe Dani Olmo vulosën vendin e tyre në finale, ku do të përballen me Anglinë ose Holandën.

‘La Roja’ mundi Kroacinë, Italinë dhe Shqipërinë në fazën e grupeve përpara se të mposhtte Gjeorgjinë, Gjermaninë dhe Francën.


Ndërkohë, Franca do të jetë jashtëzakonisht e zhgënjyer nga edicioni i saj në Kampionatin Evropian pasi shënoi vetëm katër herë në pesë ndeshje [dy autogola, një penallti Kylian Mbappe dhe goli i së martës nga Kolo Muani].

“Doja të bëhesha kampion, Evropiani im është një dështim”, Mbappe flet pas eliminimit
Lexo po ashtu “Doja të bëhesha kampion, Evropiani im është një dështim”, Mbappe flet pas eliminimit

Ky është fundi i garës për skuadrën e Didier Deschamps, i cili nuk do të marrë pjesë në një ndeshje ‘play-off’ për vendin e tretë siç ndodh në Kupën e Botës.

Në vitin 2022, Maroku u ndesh me Kroacinë për vendin e tretë pasi humben kundër Argjentinës dhe Francës përkatësisht në fazën gjysmëfinale.

Megjithatë, në Kampionate Evropiane nuk ka pasur një ndeshje play-off për vendin e tretë që nga Euro 1980, e cila u mbajt në Itali.

Mikpritësit u përfshinë në ndeshjen e fundit të ‘play-off’-it për vendin e tretë pasi humbën 9-8 kundër Çekosllovakisë në penallti pasi barazuan ndeshjen 1-1.

Edhe pse Italia po luante, interesi për lojën ishte i ulët dhe audienca televizive ishte në rënie. Në fakt edhe frekuentimi brenda stadiumit ishte nën pritshmëritë.

Që atëherë, ka pasur 10 kampionate evropiane pa ndeshje të ‘play-off’-it për vendin e tretë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Como përtej të gjitha pritshmërive, ish-yjet e Man Utd dhe Liverpoolit pritet t’i bashkohen

Como përtej të gjitha pritshmërive, ish-yjet e Man Utd dhe Liverpoolit pritet t’i bashkohen

Serie A
Top ylli i Manchester Cityt refuzon kontratën e re dhe po kërkon largimin

Top ylli i Manchester Cityt refuzon kontratën e re dhe po kërkon largimin

Serie A
Shpërthen afera në Francë: Ish reprezentuesi francez i pagoi fshehtas 1.6 milion euro femrës që përdhunoi?

Shpërthen afera në Francë: Ish reprezentuesi francez i pagoi fshehtas 1.6 milion euro femrës që përdhunoi?

Përfaqësueset
Cucurella tregon emrin e yllit anglez për të cilin shpreson të mos luajë në finale të Euro 2024

Cucurella tregon emrin e yllit anglez për të cilin shpreson të mos luajë në finale të Euro 2024

Përfaqësueset
Ndryshimi taktik i Ancelottit do të detyrojë mesfushorin kyç të Real Madridit të ulet në stol

Ndryshimi taktik i Ancelottit do të detyrojë mesfushorin kyç të Real Madridit të ulet në stol

La Liga
Spanja tronditet nga një grindje e furishme që përfshin lojtarin kryesor një ditë para finales së Euro 2024

Spanja tronditet nga një grindje e furishme që përfshin lojtarin kryesor një ditë para finales së Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori