LAJMI I FUNDIT:

Pronarët më të pasur të klubeve sportive: Shefi i Cityt vetëm i teti, ndërsa Abramovich mungon në top-10

Pronarët më të pasur të klubeve sportive: Shefi i Cityt vetëm i teti, ndërsa Abramovich mungon në top-10
(Fotoomtazh: The Sun)

Për të pronësuar një klub sportiv duhet të kesh shumë pasuri. Jo vetëm që duhet të sigurosh një skuadër konkurruese dhe t’i gëzosh tifozët, gjithmonë ekziston opsioni i ndërtimit të stadiumeve dhe investimit në qendrat stërvitore.

Një studim i realizuar nga Online Betting Guide ka bërë listën me 10 pronarët më të pasur të klubeve sportive në botë.

Ndërsa pronari i Chelseat, Roman Abramovich, i cili ka pasuri prej afro 11 miliardë eurosh nuk është pjesë e kësaj liste.

10. JOSEPH TSAI

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria: 12.17 miliardë euro
Pronar i klubit të basketbollit, Brooklyn Nets (nga viti 2019), si dhe investitor edhe në klubin e MLS, Los Angeles FC.

9. DIETRICH MATESCHITZ

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria: 23 miliardë euro.
Pronar i 49 për qind të aksioneve të Red Bull (kështu që ka investuar në klubet sportive New York Red Bulls, Red Bull Racing, Scuderia Alphatauri, RB Salzburg dhe RB Leipzig).

8. SHEIKH MANSOUR

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria: 25.2 miliardë euro.
Ndër tjerash është edhe pronar i Manchester Cityt.

7. DAVID THOMSON dhe familja e tij

(Foto: The Sun/Alamy)

Pasuria: 33 miliardë euro.
Pronari i ekipit të NHL, Winnipeg Jets.

6. DANIEL GILBERT

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria 34 miliardë euro.
Pronar i Cleveland Cavaliers, ekipit të hokejit Cleveland Monsters dhe skuadrës tjetër të basketbollit, Canton Charge (nga NBA G).

5. FRANCOIS PINAULT dhe familja e tij

(Foto: The Sun)

Pasuria: 35 miliardë euro.
Pronar i klubit nga Ligue 1, Stade Rennais FC.

4. CARLOS SLIM

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria: 42.76 miliardë euro.
Pronar i klubit meksikan, Club Leon.

3. ARMANCIO ORTEGA

(Foto: The Sun/Rex Features)

Pasuria: 52.6 miliardë euro.
Pronar i klubit nga fëmijëria Deportivo La Coruna.

2. STEVE BALLMER

(Foto: The Sun/Reuters)

Pasuria: 58.1 miliardë euro.
Në vitin 2014 u bë pronar i LA Clippers.

1. MUKESH AMBANI

(Foto: The Sun/AP)

Pasuria: 60.3 miliardë euro.
Pronar i ekipit indian të kriketit, Mumbai Indians dhe investitor në ligën e futbollit në Indi.

/Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Dikur kampion i Botës me Gjermaninë, tani falë biznesit fitimprurës po merr milionat

Dikur kampion i Botës me Gjermaninë, tani falë biznesit fitimprurës po merr milionat

Ndërkombëtare
Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

La Liga
Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Ndërkombëtare
“Pse jo” – Ish-mbrojtësi i Barcelonës i cili po shkëlqen në Francë shprehet i gatshëm për rikthim

“Pse jo” – Ish-mbrojtësi i Barcelonës i cili po shkëlqen në Francë shprehet i gatshëm për rikthim

La Liga
Hansi Flick dëshiron dy lojtarë të Manchester United nëse bëhet trajneri i Barcelonës

Hansi Flick dëshiron dy lojtarë të Manchester United nëse bëhet trajneri i Barcelonës

La Liga
Momenti kur Jurgen Klopp vendosi të largohej nga Liverpooli pasi një teori e re del në dritë

Momenti kur Jurgen Klopp vendosi të largohej nga Liverpooli pasi një teori e re del në dritë

Premier League
Kalo në kategori