Për të pronësuar një klub sportiv duhet të kesh shumë pasuri. Jo vetëm që duhet të sigurosh një skuadër konkurruese dhe t’i gëzosh tifozët, gjithmonë ekziston opsioni i ndërtimit të stadiumeve dhe investimit në qendrat stërvitore.

Një studim i realizuar nga Online Betting Guide ka bërë listën me 10 pronarët më të pasur të klubeve sportive në botë.

Ndërsa pronari i Chelseat, Roman Abramovich, i cili ka pasuri prej afro 11 miliardë eurosh nuk është pjesë e kësaj liste.

10. JOSEPH TSAI

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria: 12.17 miliardë euro
Pronar i klubit të basketbollit, Brooklyn Nets (nga viti 2019), si dhe investitor edhe në klubin e MLS, Los Angeles FC.

9. DIETRICH MATESCHITZ

Reklama

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria: 23 miliardë euro.
Pronar i 49 për qind të aksioneve të Red Bull (kështu që ka investuar në klubet sportive New York Red Bulls, Red Bull Racing, Scuderia Alphatauri, RB Salzburg dhe RB Leipzig).

Reklama

8. SHEIKH MANSOUR

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria: 25.2 miliardë euro.
Ndër tjerash është edhe pronar i Manchester Cityt.

7. DAVID THOMSON dhe familja e tij

(Foto: The Sun/Alamy)

Pasuria: 33 miliardë euro.
Pronari i ekipit të NHL, Winnipeg Jets.

6. DANIEL GILBERT

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria 34 miliardë euro.
Pronar i Cleveland Cavaliers, ekipit të hokejit Cleveland Monsters dhe skuadrës tjetër të basketbollit, Canton Charge (nga NBA G).

5. FRANCOIS PINAULT dhe familja e tij

(Foto: The Sun)

Pasuria: 35 miliardë euro.
Pronar i klubit nga Ligue 1, Stade Rennais FC.

4. CARLOS SLIM

Reklama

(Foto: The Sun/Getty)

Pasuria: 42.76 miliardë euro.
Pronar i klubit meksikan, Club Leon.

3. ARMANCIO ORTEGA

(Foto: The Sun/Rex Features)

Pasuria: 52.6 miliardë euro.
Pronar i klubit nga fëmijëria Deportivo La Coruna.

2. STEVE BALLMER

(Foto: The Sun/Reuters)

Pasuria: 58.1 miliardë euro.
Në vitin 2014 u bë pronar i LA Clippers.

1. MUKESH AMBANI

(Foto: The Sun/AP)

Pasuria: 60.3 miliardë euro.
Pronar i ekipit indian të kriketit, Mumbai Indians dhe investitor në ligën e futbollit në Indi.

Reklama

/Telegrafi/