Prishtina rikthehet për ta fituar derbin e basketbollit ndaj Trepçës

(Foto: basketbolli.com)

Sigal Prishtina ka triumfuar në derbin e javës së 25-të në Prince Caffe Superligë duke mundur Trepçën me rezultat 78-75 (20:24, 16:19, 23:17, 19:15).

Çereku i parë ishte interesant, ku mitrovicasit kishin epërsi deri në shtatë pikë, 10:17, por vendasit me një seri prej 7:0 barazuan shifrat në 17:17, ndërsa kjo pjesë përfundoi 20:24. Mysafirët vazhduan me lojë të mirë, duke ngritur epërsinë në 30:41, ndërsa pjesa e parë përfundoi 36-43.

Periudha e tretë ishte interesante, ku ‘Xehetarët’ u shkëputën në 14 pikë, 46:60, por prishtinasit me një seri të jashtëzakonshme prej 13:0, afruan rezultatin në 59:60. Kjo bëri që dhjetë minutat e fundit të jenë interesante dhe dramatike.

Deri në fund u luftua për fitore, ndërsa vendimtar ishte një treshe nga Both Gach për 77:75, ndërsa Sigal Prishtina triumfoi 78-75.

Te vendasit më i dalluari ishte Derrick Wilson me 14 pikë, pesë kërcime e gjashtë asistime, kurse te mysafirët më i dalluari ishte Drilon Hajrizi me 23 pikë e pesë kërcime.

Bardhekaltrit kanë 19 fitore e shtatë humbje, ndërsa ‘Xehetarët’ 15 fitore e dhjetë humbje.

Xabi Alonso ka vendosur një rekord të ri historik në futboll, pas kualifikimit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Casemiro rrëfen detaje nga largimi i tij prej Real Madridit: Hyra në zyrën e Ancelottit, ai filloi të qante

Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

Zbulohet arsyeja pse Man City vendosi të shesë Cole Palmer për të cilën Guardiola mund të pendohet

Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve