LAJMI I FUNDIT:

KB Prishtina

Info

Prishtina është klub me traditë të pasur, i organizuar dhe me shumë trofe. Klubi është themeluar në vitin 1970.

Reklama
Sapo KB Trepça e eliminoi KB Prishtinën – Torcidat u futën në parket me festime të rralla

Sapo KB Trepça e eliminoi KB Prishtinën – Torcidat u futën në parket me festime të rralla

Basketboll
Trepça eliminon Prishtinën dhe kalon në finale të Play-offit, aty ku do përballet me Pejën

Trepça eliminon Prishtinën dhe kalon në finale të Play-offit, aty ku do përballet me Pejën

Basketboll
Prishtina dhe Trepça përballen në ndeshjen që vendos finalistin

Prishtina dhe Trepça përballen në ndeshjen që vendos finalistin

Super Liga
KB Prishtina kundërshton orarin e vendosur nga komisioni i garave për ndeshjen e pestë ndaj KB Trepçës

KB Prishtina kundërshton orarin e vendosur nga komisioni i garave për ndeshjen e pestë ndaj KB Trepçës

Basketboll
Reagon Trepça pas akuzave të Prishtinës: Jemi të pastër, insistojmë të zbardhen të gjitha pretendimet

Reagon Trepça pas akuzave të Prishtinës: Jemi të pastër, insistojmë të zbardhen të gjitha pretendimet

Super Liga
Prishtina akuzon se ndeshja ndaj Trepçës u tentua të manipulohej për fitoren e mysafirëve

Prishtina akuzon se ndeshja ndaj Trepçës u tentua të manipulohej për fitoren e mysafirëve

Super Liga
Sfidat e katërta në ‘Play-Off’ të Superligës së Kosovës në basketboll

Sfidat e katërta në ‘Play-Off’ të Superligës së Kosovës në basketboll

Super Liga
Prishtina kthen epërsinë ndaj Trepçës

Prishtina kthen epërsinë ndaj Trepçës

Super Liga
Në mesjavë zhvillohen përballjet e treta në ‘Play-Off’

Në mesjavë zhvillohen përballjet e treta në ‘Play-Off’

Super Liga
Në fundjavë zhvillohen ndeshjet e dyta të ‘Play-Off’-it

Në fundjavë zhvillohen ndeshjet e dyta të ‘Play-Off’-it

Super Liga
Prishtina fiton ndeshjen e parë ndaj Trepçës

Prishtina fiton ndeshjen e parë ndaj Trepçës

Super Liga
Në fundjavë zhvillohet xhiro e fundit në garat e rregullta në Superligë

Në fundjavë zhvillohet xhiro e fundit në garat e rregullta në Superligë

Super Liga
Sigal Prishtina pa vështirësi ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina pa vështirësi ndaj Bashkimit

Super Liga
Bashkimi-Prishtina, përballja e gjigantëve në basketbollin e femrave

Bashkimi-Prishtina, përballja e gjigantëve në basketbollin e femrave

Super Liga
Superliga vazhdon me xhiron e 27-të, nxehtë në Gjakovë e Suharekë

Superliga vazhdon me xhiron e 27-të, nxehtë në Gjakovë e Suharekë

Super Liga
Sfida e dytë e Sigal Prishtinës në çerekfinale të Ligës ENBL

Sfida e dytë e Sigal Prishtinës në çerekfinale të Ligës ENBL

Basketboll
Prishtina rikthehet për ta fituar derbin e basketbollit ndaj Trepçës

Prishtina rikthehet për ta fituar derbin e basketbollit ndaj Trepçës

Super Liga
Sarah Mgbeike më e mira e xhiros së 10-të në Ligën Unike

Sarah Mgbeike më e mira e xhiros së 10-të në Ligën Unike

Super Liga
Orari i xhiros së 25-të në Superligë, derbi në kryeqytet

Orari i xhiros së 25-të në Superligë, derbi në kryeqytet

Super Liga
Sigal Prishtina dhe King Szczecin luajnë baras

Sigal Prishtina dhe King Szczecin luajnë baras

Basketboll
Përballja e parë e Prishtinës në fazën e dytë të Ligës ENBL

Përballja e parë e Prishtinës në fazën e dytë të Ligës ENBL

Basketboll
Prishtina fiton bindshëm ndaj Vëllaznimit në Gjakovë

Prishtina fiton bindshëm ndaj Vëllaznimit në Gjakovë

Super Liga
Sfida interesante zhvillohen në xhiron e 24-të në Superligën e Kosovës në basketboll

Sfida interesante zhvillohen në xhiron e 24-të në Superligën e Kosovës në basketboll

Super Liga
Prishtina fiton ndaj Yllit me 20 pikë dallim

Prishtina fiton ndaj Yllit me 20 pikë dallim

Super Liga

Vetëm gjatë periudhës së pas luftës, Prishtina ka fituar 22 kupa e tituj të çmueshëm, si dhe shumë kupa e mirënjohje të tjera prestigjioze.

KB Prishtina në vitin 2013 ka arritur ta bëjë edhe hapin më të madh në historinë e basketbollit kosovar, sepse në atë edicion u bë ekipi i parë nga Kosova në një ligë ndërkombëtare, përkatësisht në Ligën Ballkanike (BIBL), në të cilën janë pjesëmarrëse ekipe të njohura nga Izraeli, Rumania, Bullgaria, Greqia, Kroacia, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia.

Që në vitin e parë Prishtina tregoi forcën e vetë, duke arritur të plasohet në Final Four dhe gjithashtu ta organizoj atë në Prishtinë. Sukseset e klubit në BIBL, nuk mbaruan me kaq. Qysh në vitin e dytë pjesëmarrës KB Prishtina u stolis me titullin e kampionit të Ligës Ballkanike.

Pas pranimit të FBK-së në FIBA, FIBA menjëherë organizoi FIBA Europe Cup, kategorinë e tretë të basketbollit në Evropë. KB Prishtina u bë ekipi i parë nga Kosova qe morri pjesë në gara të organizuara nga FIBA.

Tifozët

Ndeshjet si vendas klubi bardhëekaltër i zhvillon në Pallatin e Rinis dhe Sporteve.

Prishtina masiv dhe më të organizuar të tifozëve dhe njihen me emrin Plisat.

PLISAT

 

Lojtarët

Në Prishtinë kanë defiluar emra të mëdhenj të basketbollit shqiptar e ndërkombëtar si Aleksander Damo, Ersid Ljuca, Edin Bavcic, Jimmal Ball, Marin Perskalo, Florian Miftari, Samir Shaptahu, Edmond Azemi, Edis Kuraja,

Gjorgji Cekovski, Pero Blazevski, Bojan Trajkovski, Aurimas Kieza, Tarvis Williams, Khalid El-Amin, Ryan Sears e shumë të tjerë.

Titujt

Kampion të BIBL  (2015)

Kampion i Kosovës (10 herë): 01/02, 02/03, 05/06, 06/07, 07/08, 08/09, 09/10, 10/11, 13/14, 14/15

Kupa e Kosovës (11 herë): 02,03,04,05,06,07,08,09,10,13,14.