Tashmë ka filluar të numërohen ditët kur Sergio Ramos do të jetë lojtar i lirë dhe Real Madridi ka më pak se 100 ditë.

Një bashkëpunim i cili filloi në vitin 2005 mund të përfundojë më 30 qershor nëse nuk arrihet një marrëveshje, dhe tani për tani duket gjithnjë e më pak e mundshme.

Mungesa e lëvizjes nga të dy palët sugjeron që oferta e Florentino Perez nuk e bind kapitenin e klubit, i cili shpresonte për një marrëveshje më të gjatë, e cila ul pagat e tij me 10 për qind, siç kanë pranuar shokët e tjerë të skuadrës.

Pa një refuzim

Nuk ka asnjë refuzim të ofertës, e cila sugjeron se ka ende vend për të negociuar, siç konfirmoi vetë Ramos javën e kaluar.

“Nuk ka asnjë lajm për rinovimin tim, unë do të doja të kishte”, ka thënë Ramos.

Në tre muaj që kur Ramos dhe Perez u takuan, të dy kanë kërkuar zgjidhje të mundshme, përfshirë ardhjen e David Alabas, siç ka raportuar MARCA që nga dhjetori.

Në Valdebebas, drejtorët e Real Madridit janë të sigurt në dijeninë që ofertat që i kanë arritur mbrojtësit nuk kanë qenë në lartësinë e pritjeve të tij.

Klubet më të mëdha të Evropës ranë dakord për një pakt pa agresion midis lojtarëve të tyre më të mëdhenj dhe askush nuk e ka alarmuar klubin për ndonjë ofertë.

Marrëdhënia mes Perez dhe Ramos është e ngushtë dhe e rrjedhshme, pa tension, por të dy kërkojnë interesat e tyre.

Siç raportoi MARCA disa ditë më parë, oferta nga Perez ka një datë skadimi, në të cilën pikë Real Madridi do të marrë vendime për të ndërtuar skuadrën e tyre për sezonin e ardhshëm.

Situata identike

Një skenar i tillë është i pazakontë për Real Madridin, por është gjithashtu rasti për Lucas Vazquez , i cili në rastin e tij ka refuzuar ofertën e rinovimit.

Mungesa e të ardhurave për shkak të pandemisë ka bërë një ndikim dhe drejtorët e klubeve mezi po presin kthimin e tifozëve në tribuna për t’u kthyer në normalitet. /Telegrafi/