LAJMI I FUNDIT:

Presidenti i La Ligas, Tebas: Messi dhe Ronaldo janë fyer më së shumti nga tifozët

Presidenti i La Ligas, Tebas: Messi dhe Ronaldo janë fyer më së shumti nga tifozët

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas ka mbajtur një konferencë të veçantë për mediat, ku tema ishte racizmi i tifozëve, pasi në kohët e fundit Vinicius Junior ka qenë viktimë e tyre.

Reklama

Vinicius Junior mori një karton të kuq, i cili u hodh poshtë, pasi gjyqtarët e VAR-it nuk e panë momentin vendimtar në të cilin lojtari i Valencias e kapi nga qafa para se braziliani i Real Madridit ta sulmonte.

Katër tifozë u arrestuan, ndërsa Real Madridi denoncoi rastin në polici, e cila nisi hetimet.

Vinicius me shkrim sa goditës aq edhe prekës pas incidentit me tifozët e Valencias
Lexo po ashtu Vinicius me shkrim sa goditës aq edhe prekës pas incidentit me tifozët e Valencias

Javier Tebas u përpoq të shpjegojë për shtypin se çfarë po ndodh në ligën spanjolle, duke thënë se lojtarët e mëdhenj janë gjithmonë viktima të fyerjeve.

“Personalisht, mendoj se Vinicius do ta fitojë Topin e Artë një ditë. Kur u pyeta se cili lojtar do të zëvendësojë Cristiano Ronaldon dhe Lionel Messin në ligën spanjolle, thashë se Vinicius është ai”.

Javier Tebas i kundërpërgjigjet Viniciusit për akuzat ndaj La Ligas rreth racizmit
Lexo po ashtu Javier Tebas i kundërpërgjigjet Viniciusit për akuzat ndaj La Ligas rreth racizmit

“Lufta kundër racizmit dhe diskriminimit filloi shumë vite më parë. Ka pasur disa çështje të mëdha që kanë përfunduar në gjykatë”.

“Lojtarët më të mirë janë gjithmonë në shënjestër të ofendimeve. Vinicius është lojtari më i mirë në ligë dhe frustrimet janë shfryrë mbi të. Armiqësia është e pranishme. Nuk është mirë të supozohet se ai po provokon të tjerët. Nuk është ashtu”.

“Ronaldo dhe Messi u ofenduan vazhdimisht, por nuk provokuan. Atyre u thanë se ishin homoseksualë dhe budallenj”, ka thënë Tebas në konferencën për shtyp. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

La Liga
Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Liga e Evropës
Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Premier League
Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Premier League
Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Bundesliga
E konfirmuar, Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain

E konfirmuar, Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain

Ligue 1
Kalo në kategori