LAJMI I FUNDIT:

Me premierën e “Anette” u hap edicioni i 74 i Festivalit të Filmit në Kanë

Me premierën e “Anette” u hap edicioni i 74 i Festivalit të Filmit në Kanë
(Foto: Twitter/Festival de Cannes)

Festivali i Filmit në Kanë hapi dyert me instalimin e tapetit të kuq, për herë të parë në dy vjet, me premierën e planifikuar të “Annette” dhe me ardhjen e të ftuarve të parë – ndërsa kështu filloi zyrtarisht edicioni i 74 i këtij festivali.

Mjuzikli fantastik “Anette” me protagonist Adam Driver dhe Marion Cotillard hapi festivalin, ndërsa në ceremoninë e hapjes ishin prezentë fituesi i Palmës së Artë të vitit të kaluar, Bong Joon Ho (për filmin “Parasite”) dhe Jodie Foster.


Me këtë rast, Foster është nderuar me Palmën e Artë, ndërsa për herë të parë në Kanë kishte shkuar si 13-vjeçare me “Taxi Driver” të Martin Scorsese. Çmimi iu nda aktores nga regjisori spanjoll Pedro Almodovar.

Spike Lee, i cili kryeson jurinë që do të vendosë për çmimet e Palmës së Artë të këtij viti, arriti i veshur me një kapelë të zezë dhe një kostum rozë me syze që përputheshin.

Pjesa më e madhe e bisedës së të martës në Kanë u përqendrua në padrejtësinë dhe mbijetesën. Ndryshe, vizitorët e festivalit të këtij edicioni testohen çdo 48 orë dhe do të mbajnë maska në shfaqje. Ekziston një mungesë relative në promovim, ndërsa Hollywoodi është më pak i pranishëm sesa në vitet e mëparshme.

Krahas Lee dhe Foster, Pedro Almodovar, Marion Cotillard, Helen Mirren, Candice Swanepoel, Jessica Chastain, Bella Hadid dhe shumë të tjerë të famshëm nga bota e filmit dhe skenës parakaluan në tapetin e kuq në hapje. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
E mbuluar dhe me kurorën e

E mbuluar dhe me kurorën e "miss"-it, publikohen të tjera fotografi të Kaderit nga e kaluara ku dukej shumë më ndryshe

Magazina
Azem Gagica eliminohet nga Big Brother VIP Kosova 2, por i qëllon bileta kthyese

Azem Gagica eliminohet nga Big Brother VIP Kosova 2, por i qëllon bileta kthyese

Magazina

"Pse ke pranuar të flesh me Ganinë kur je e martuar", Linda Halimi i përgjigjet pyetjes së sikletshme në BBVK

Magazina
Alba takon motrën në BBVK - i jep informacione nga jashtë teksa vazhdimisht ndërpritet nga Jonida

Alba takon motrën në BBVK - i jep informacione nga jashtë teksa vazhdimisht ndërpritet nga Jonida

Magazina

"Ky është sulm fizik" - publikohet materiali ku tregon incidentin mes Shqipes dhe Gani Gërmisë

Magazina
Sondazhi i javës në Telegrafi: Lexuesit zgjedhin me 32 për qind njëri nga shtatë të nominuarit që duhet të dalë nga BBVK

Sondazhi i javës në Telegrafi: Lexuesit zgjedhin me 32 për qind njëri nga shtatë të nominuarit që duhet të dalë nga BBVK

Magazina
Kalo në kategori