Statistikat tregojnë se gati 135,000 fëmijë po birësohen në Sh.B.A çdo vit. Njerëzit e famshëm janë ndër familjet që kanë hapur dyert e tyre për fëmijët e dikujt tjetër. Nga njëra anë, ata fëmijë kanë aq fat që hyjnë në një jetë të famës dhe fatit, por nga ana tjetër, e vetmja gjë e rëndësishme është që ata janë të dashur dhe të kujdesur mirë.

Bright Side ua kushtoi vëmendjen njerëzve të famshëm që kishin shumë dashuri për të dhënë, kështu që ata vendosën t’i bëjnë disa fëmijë shumë të lumtur.

1. Michelle Pfeiffer

Aktorja e famshme vendosi të birësojë vajzën e saj, Claudia Rose, kur ishte beqare. Procesi i birësimit përfundoi në vitin 1993 dhe, rastësisht, ai u bë edhe viti kur Pfeiffer u martua me burrin e saj aktual, David E. Kelley. Ata gjithashtu pritën një djalë një vit më vonë, duke kompletuar kështu familjen e tyre.

Reklama

2. Tom Cruise

Reklama

Cruise ka dy fëmijë të birësuar me ish-gruan e tij Nicole Kidman. Çifti i mëparshëm birësoi një vajzë të quajtur Isabella Jane në vitin 1992 dhe një djalë të quajtur Connor Antony në vitin 1995. Për fat të keq, familja e tyre nuk ishte menduar të zgjasë dhe Tom u divorcua nga Nicole në vitin 2001. Aktori vazhdoi të ketë një fëmijë më shumë me ish-gruan e tij të dytë Katie Holmes, ndërsa Kidman ka dy vajza me burrin e saj aktual Keith Urban.

3. Connie Britton

Ylli i “Friday Night Lights” është një nënë beqare për djalin Eyob, të cilin e birësoi nga Etiopia në vitin 2011. Britton dikur tha që do të mendonte të adoptonte përsëri, por nuk do të nxitonte në asgjë pa një partner.

Reklama

4. Hoda Kotb

View this post on Instagram

Another Halloween in the books❤️

A post shared by Hoda Kotb (@hodakotb) on Oct 31, 2019 at 5:43pm PDT

Reklama

Prezantuesja e famshme ka pritur deri më vonë në jetë për të krijuar një familje dhe kjo pritje ia ka vlejtur. Ajo është me partnerin e saj aktual që nga viti 2013 dhe së bashku ata adoptuan fëmijën e tyre të parë, vajzën Haley, në vitin 2017. Dy vjet më vonë, lumturia e tyre u dyfishua kur Hoda dhe Joel mirëpritën në jetën vajzën e tyre të dytë, Hope.

5. Ewan McGregor

McGregor dhe gruaja e tij Eve Mavrakis kanë katër vajza së bashku dhe njëra prej tyre është birësuar nga Mongolia. Në vitin 2017, aktori u nda nga gruaja e tij dhe që prej asaj kohe ka qenë në një lidhje me Mary Elizabeth Winstead.

6. Frances McDormand

Reklama

Reklama

Aktorja fituese e çmimit “Oscar” ka një fëmijë me burrin e saj, regjisorin e famshëm Joel Coen. Çifti adoptoi djalin e tyre Pedro nga Paraguai në vitin 1995. Është interesante që vetë McDormand u birësua kur ishte një vjeç e gjysmë.

7. Ty Burrell

Ylli i “Modern Family” përfaqëson me të vërtetë shfaqjen e tij të famshme televizive pasi ai dhe gruaja e tij janë prindër të dy vajzave të birësuara. Burrell zbuloi dikur se birësimi është po aq emocionues për të pasur fëmijë vetë: “Në drejtim të sasisë së ngritjeve të përfshira, ne i gjetëm ato të ngjashme me ato që miqtë tanë i përjetuan biologjikisht. Ka kërkime dhe intervista të gjera në sfond, por me të vërtetë bëhet fjalë për nënën e lindjes. Ju shpresoni që ju përshtateni me atë që dëshironi, si njerëz”.

Reklama

8. Meg Ryan

Reklama

Ryan ishte gjithashtu beqare kur adoptoi një vajzë 14 muajshe nga Kina në vitin 2006. Për katër vitet e para, ajo dhe Daisy ishin në vete përpara se Meg të fillonte lidhjen me këngëtarin John Mellencamp. Çifti u nda në vitin 2019, por të jesh përsëri një nënë e vetme nuk është asgjë që Ryan nuk mund ta trajtojë.

9. Katherine Heigl

Heigl e dinte gjithmonë se ajo do të adoptonte një fëmijë ndërsa ishte rritur me motrën e saj Meg, të cilën prindërit e tyre e adoptuan nga Koreja e Jugut. Si rezultat, Katherine dhe burri i saj Josh Kelley kanë dy vajza të birësuara: Naleigh nga Koreja e Jugut dhe Adalaide nga Sh.B.A. Ata gjithashtu kanë një djalë, i cili ka lindur në vitin 2016.

Reklama

10. Kristin Davis

Reklama

Ylli i “Sex and the City” rrit dy fëmijët e saj të birësuar vetë: vajzën Gemma, të cilën e birësoi në vitin 2011, dhe djalin Wilson, i cili iu bashkua familjes së tyre në vitin 2018. Për Davis, përparësia më e madhe është edukimi i vetes që të rriten Gemma dhe Wilson si pjesë e komunitetit afrikano-amerikan sa më shumë që munden.

11. Harrison Ford

Ford u bë baba i një djali të birësuar, Liam, në vitin 2002 përmes marrëdhënies së tij me Calista Flockhart. Ajo e birësoi djalin e saj një vit para se të bashkohej me aktorin e famshëm dhe ai ishte i gatshëm t’i bashkohej asaj në këtë rrugëtim përmes prindërve. Çifti u martua në vitin 2010. Harrison gjithashtu ka katër fëmijë të rritur nga dy martesa të mëparshme.

Reklama

12. Angelina Jolie

Reklama

Jolie ka tre fëmijë të birësuar: djalin Maddox nga Kamboxhia, vajzën Zahara nga Etiopia dhe djalin Pax nga Vietnami. Në vitin 2006, ish-burri i saj Brad Pitt gjithashtu adoptoi zyrtarisht fëmijët e Angelinës. Ata vazhduan të kishin edhe tre fëmijë të tjerë biologjikë. Çifti u divorcua në vitin 2019 dhe arritën një marrëveshje të përbashkët kujdestarie.

13. Lionel Richie

Këngëtari i famshëm dhe gruaja e tij e parë birësuan në mënyrë informale vajzën Nicole në vitin 1983 kur ajo ishte dy vjeçe. Shtatë vjet më vonë, Richie e bëri adoptimin zyrtar dhe ende vazhdon të jetë një baba i dashur për yllin e spektaklit. Lionel më vonë u divorcua nga nëna e Nicole dhe pati dy fëmijë të tjerë me gruan e tij të dytë.

Reklama

14. Cate Blanchett

Reklama

Blanchett dhe burri i saj Andrew Upton adoptuan vajzën e tyre Edith në vitin 2015 ndërsa tashmë ishin prindër të tre fëmijëve biologjikë. Aktorja dikur zbuloi se ata do të dëshironin të birësonin që nga lindja e djalit të tyre të parë dhe tha se të gjithë fëmijët e saj ishin jashtëzakonisht mirëpritës për motrën e tyre birësuese.

15. Emma Thompson

Në vitin 2003, Thompson kishte dy meshkuj zyrtarisht që hynë në jetën e saj: burri i saj David Wise, me të cilin ishte martuar në vitin 1995, dhe djali i tyre i birësuar Tindyebwa Agaba. Ema zbuloi se ata u takuan me Tindyebwan kur ai ishte 16 vjeç, gjatë një Këshilli për Refugjatë dhe e ftuan atë të kalonte Krishtlindjet me ta. Familja u afrua shumë afër djalit dhe, si rezultat, vendosi ta birësonte. Çifti ka edhe një vajzë të quajtur Gaia. /Telegrafi/

Reklama