Afati kalimtar i transferimeve është hapur në La Liga dhe klubet kanë filluar të jenë mjaftë aktive.

Duke marrë të dhëna nga Transfermarkt, janë zgjedhur pesë lojtarët më të vlefshëm në ligën spanjolle.

Lionel Messi

Edhe pse është 33-vjeçar, argjentinasi ka vlerë 112 milionë eurove në tregun e transferimeve, më shumë se çdo lojtar në La Liga.

Antoine Griezmann

Edhe pse kaloi te Barcelona nga Atletico Madridi për 120 milionë euro, francezi sipas Transfermakt aktualisht vlen vetëm 96 milionë.

Joao Felix

Kaloi te Atletico Madridi për 126 milionë euro nga Benfica, mirëpo portugezi nuk vlen më shumë se 81 milionë.

Jan Oblak

Njëri ndër portierit më të mirë në botë, që është cak i shumë skuadrave evropiane, slloveni në tregun e transferimeve ka shumën e 72 milionë eurove.

Eden Hazard

Te Chelsea ishte njëri ndër me të mirët në pozitën e tij, mirëpo me kalimin e tij, jo vetëm që ka rënë në formë, por ka rënë edhe në vlerë, pasi aktualisht vlen 80 milionë. /Telegrafi/