E ardhmja e Gianluigi Donnarummas mbetet ende në ajër, por fitorja e Milanit ndaj Juventusit mund të përcaktojë qëndrimin e portierit në klub.

Kontrata e 22-vjeçarit skadon në fund të sezonit dhe Juventus thuhet se është i interesuar të sigurojë shërbimet e tij si një portier i lirë.

Megjithatë, Donnarumma dëshiron të luajë futboll në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm pasi ai kurrë nuk ka luajtur në garën elitare të Evropës deri më tani në karrierën e tij.

Përfundimi në top katërshe i Milanit konsiderohet si një nga kushtet për të cilat Donnarumma do të zgjasë kontratën e tij në klub apo jo.

Prandaj, fitorja e Rossonerëve kundër Juventusit në javën e kaluar mund të jetë një vendimtare për të ardhmen e italianit.

Juventus është një pikë larg Napolit në vendin e katërt, ndërsa Milani është në 72 pikë me Atalantan në vendin e dytë.

Nëse Rossonerët fitojnë dy ndeshjet e ardhshme kundër Torinos dhe Cagliarit, ata do të kualifikohen në Ligën e Kampionëve për herë të parë që nga viti 2013.

Milanneës raporton se nëse Djajtë një vend në top katër, shanset e Donnarummas për të qëndruar në klub do të rriten.

Agjenti i lojtarit Mino Raiola ka paralajmëruar Milanin se ai ka marrë 10 milionë ero në vit oferta për portierin ndërsa Rossonerët kanë mbetur në tetë milionë.

Gjigandët e Serie A janë të hapur për t’i ofruar Donnarummas një kontratë dy-vjeçare. /Telegrafi/