LAJMI I FUNDIT:

Organizata ENCE raporton rreth 1 milion euro fitime për vitin 2022 në eSports

Organizata ENCE raporton rreth 1 milion euro fitime për vitin 2022 në eSports
(Foto: HLTV)

Organizata finlandeze, ENCE regjistroi vitin e saj më të mirë financiarisht në 2022.

Reklama

Kompania raportoi mbi 4 milionë euro të ardhura për vitin – një rritje prej 1.4 milionë euro nga rekordi i saj i mëparshëm në 2019, shkruan HLTV.

Pjesa më e madhe e suksesit të ENCE erdhi nga ekipi CS:GO, për të cilin organizata ka bërë pjesën më të madhe të përpjekjeve kohët e fundit.

CS:GO është titulli i vetëm i madh me një skuadër i organizatës, pasi ndau rrugët me skuadrat e StarCraft dhe PUBG më herët në 2023.

Pjesëmarrja e organizatës në të dyja turnetë Major të vitit dhe fitimet e mëdha që erdhën nga to,  luajtën një rol të madh në regjistrimin e ENCE për vitin e saj më të mirë deri tani si biznes.

Duke ecur përpara, kompania është pozitive se do të jetë në gjendje të vazhdojë të lulëzojë, por mund të duhet të presë të paktën deri në vitin e ardhshëm përpara se të kapërcejë rekordin e vitit 2022.

“Ne mbetemi pozitivë për të ardhmen tonë afatgjatë, por nuk mund të thyejmë rekordin e të ardhurave këtë vit për shkak se ka vetëm një CS:GO Major në 2023. Ne do të rritemi në të ardhmen, dhe për shembull partneritetet/sponsorizimet kanë shumë hapësirë ​​për t’u rritur. Zgjerimet e reja të lojërave po vlerësohen vazhdimisht, por mungojnë mundësitë interesante që do të kishin kuptim financiar për ne për momentin”. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Kalo në kategori