Shumë ndryshime pritet të ketë te Real Madridi për edicionin e ardhshëm, pasi disa nga lojtarët do të largohen në fund të këtij edicioni.

Reklama

Klubi spanjoll ende është në garë për dy trofe të rëndësishëm, La Ligën dhe Ligën e Kampionëve, por që këtë edicion nuk e kanë pasur shkëlqimin e mëparshëm.

Largime të mëdha pritet të ketë nga skuadra mbretërore, por të paktën pesë emra janë të sigurt se do të largohen të parët nga ‘Santiago Bernabeu’.

Mediat spanjolle kanë publikuar emrat e pesë futbollistëve të parë që do të largohen.

Të parët në listë janë dy mbrojtësit braziliani Marcelo dhe anësori i djathtë Alvaro Odriozola që këtë edicion nuk kanë pasur shumë hapësira, por edhe kur kanë luajtur nuk kanë shfaqur potencialin e tyre.

Reklama
Reklama

Në repartin e mesfushës i sigurt është largimi i mesfushorit spanjoll Isco, që nuk pëlqehet fare nga trajnerin Zinedine Zidane.

Ndërkohë edhe nga reparti ofensivë pritet të largohen së paku dy futbollistë, sulmuesi Mariano Diaz dhe uellsiani Gareth Bale.

Reprezentuesi uellsian aktualsiht është në huazim te Tottenham Hotspur, por duket se klubi londinez do të shfyrtëzoj opsionin për blerjen përfundimtare.

Pesë emrat e lartëpërmendur janë të sigurt se do të largohen nga Los Blancos, por mund të ketë edhe largime të tjera.

Kapiteni Sergio Ramos ende nuk e ka vazhduar kontratën dhe largimi i tij nga klubi është mëse i mundur.

Reklama

Nga klubi mund të largohen edhe mbrojtësit si Nacho Monreal dhe Eder Militao.

Por në të njëjtën situatë si Ramos është edhe Lucas Vazquez që i përfundon kontrata në fund të sezonit dhe ende nuk ka marrëveshje për vazhdimin e saj.

Reklama

Në anën tjetër ende mbetet në dyshim e ardhmja e sulmuesit Luka Jovic (i huazuar te Frankfurt), nëse do ta mbajë Zidane në skuadër apo do ta largojë edhe atë.

Gjithsesi, Los Blancos përveç largimeve të shumta pritet të bëjë edhe disa transferime të rëndësishme, ku emra si Kylian Mbappe, Erling Haaland, Eric Garcia, Jules Kounde e Fabian Ruiz janë në listën e madrilenëve. /Telegrafi/