LAJMI I FUNDIT:

Njëzetenëntë fustanet më ikonike të yjeve që ka parë bota (Foto)

Njëzetenëntë fustanet më ikonike të yjeve që ka parë bota (Foto)

Është e mahnitshme të shohësh se sa shpejt ndryshon industria e modës dhe krijohen tendenca të reja.

Çfarë është ‘in’ këtë sezon do të ‘dalë’ jashtë modë pas një ose dy vitesh.

Dymbëdhjetë detajet interesante që nuk i keni vërejtur kurrë në filmat e "Harry Potter" (Foto)
Lexo po ashtu Dymbëdhjetë detajet interesante që nuk i keni vërejtur kurrë në filmat e "Harry Potter" (Foto)

Por disa stilet e veshjeve janë kaq të shkathët, elegante dhe klasike, saqë mbeten në modë dhe praktikisht të pandryshuara për dekada të tëra.

Bright Side ka sjell së fundmi një listë me veshjet më të paharrueshme që kanë formuar rrjedhën e stilit në dekadat e fundit, transmeton Telegrafi.

Marilyn Monroe, “The Seven Year Itch”, 1955

Veshja legjendare ‘fluturuese’ e veshur nga Marilyn Monroe në “The Seven Year Itch” ishte pëlqyer tej mase në atë kohë, duke frymëzuar dy yjet e Hollywoodit dhe dizajnuesit e modës. Pavarësisht nga dizajni i saj i thjeshtë, veshja do të bënte që çdo grua të dukej elegante dhe në stil.

Julia Roberts, “Pretty Woman”, 1990

Karakteri i Richard Gere, Edward Lewis, në “Pretty Woman” nuk është e vetmja gjë që mban sytë e miliona grave ngjitur në ekran gjatë tërë filmit. Është gjithashtu për shkak të skenës kur Vivian Ward, i luajtur nga Julia Roberts, duhet të transformohet, në stilin e Hirushes, në një fustan elegant mbrëmje në ngjyrën e kuqe, plotësuar me doreza të bardha.

Angelina Jolie

Në çdo paraqitje në tapetin e kuq, stili unik i Angelina Joliet veçohet nga të gjithë dizajnerët e modës anë e mbanë globit. Sidoqoftë, asnjë nga pamjet e saj nuk ka kaluar më shumë se kjo veshje e gjatë e zezë e zbukuruar.

Audrey Hepburn, “Sabrina”, 1954

Karakteri i Audrey Hepburn në filmin “Sabrina” mahniti jo vetëm zemrat e njerëzve, por gjithashtu fitoi vëmendjen e grave që admiruan fustanin e saj të bardhë të bukur e të bardhë.

Grace Kelly, “To Catch a Thief”, 1955

Ky fustan i mrekullueshëm që rrjedh pa rroba të veshur nga Princesha e Monakos, i bëri fansat e saj të admirojnë bukurinë dhe hijeshinë e saj të mrekullueshme.

Audrey Hepburn, “Breakfast at Tiffany’s”, 1961

Fustani i zi i veshur nga Audrey Hepburn në “Breakfast at Tiffany’s” u bë ikonë në botën e modës menjëherë pas premierës botërore të filmit. Dhe aktorja vetë u bë epitomi e magjepsjes dhe elegancës.

Hirushja, 1950

Fustani i Hirushes është bërë një nga veshjet më të njohura në historinë e Disneyt. I thekur, me shkëlqim, dhe magjike, kjo veshje është një veshje e përkryer për çdo princeshë.

Catherine Deneuve, “The Umbrellas of Cherbourg”, 1964

Çadrat e Cherbourg, e cila u lirua në vitin 1964, ndihmuan Catherine Deneuve të arrinte shumë shpejt në Hollywood. Përveç kësaj, për shkak të stilit të saj të përsosur, elegancës dhe hirit aktorja u bë një ikonë për shumë gra.

Elizabeth Taylor, “Kleopatra”, 1963

Në rolin e Kleopatrës, Elizabeth Taylor u shfaq e veshur një fustan të mahnitshëm të artë, i cili i përshtatet mbretëreshës në mënyrë perfekte. Sidoqoftë, është e vështirë të zgjedhësh vetëm një fustan pasi të gjitha veshjet e paraqitura në këtë film ishin vërtetë të mrekullueshme.

Marilyn Monroe

Kur Marilyn Monroe këndoi “Gëzuar Ditëlindjen” për John F. Kennedy, ajo mbante një fustan të gjatë të mbushur plot me mbulesa të qëndisura. Kjo ishte veshja që u bë model për të gjitha veshjet transparente moderne.

Vivien Leigh, “Gone with the Wind”, 1939

Scarlett O’Hara dukej e mrekullueshme në festën e ditëlindjes së Melanies, veshur me një fustan elegant ngjyrë vjollcë.

Twiggy

Ndër të gjitha supermodelet, Twiggy është padyshim ajo që përcaktoi imazhin e një epoke. Veshjet e saj të mrekullueshme të trapezit u bënë një prirje modeste, e ndjekur nga miliona gra në mbarë botën.

Faye Dunaway, “The Thomas Crown Affair”, 1968

Faye Dunaway në një veshje delikate e të lirshme patjetër shtoi shumë bukuri për filmin.

Elisabeta e Bavarisë (Sisi)

Elisabeta e Bavarisë u adhurua nga shumë njerëz jo vetëm për pamjen e saj të mirë dhe shijen e papërshtatshme në veshje, por edhe për mirësinë dhe bujarinë e saj.

Jennifer Grey, “Dirty Dancing”, 1987

Gjithkush kujton këtë skenë të famshme nga Dirty Dancing ku Johnny dhe Baby janë duke kërcyer së bashku në fund të filmit. Dhe shumë nga suksesi i këtij filmi ishte për shkak të veshjes rozë të foshnjës që vazhdon të mahnitë audiencën edhe tani.

Michelle Pfeiffer, “Scarface”, 1983

Ky film provokues është lavdëruar shumë nga tifozët dhe kritikët e kinemasë. Publiku nuk mund të ndihmojë por të jetë i kënaqur nga Michelle Pfeiffer e cila dukej e mrekullueshme e veshur me një fustan luksoz.

Diana, Princesha e Uellsit

Princesha Diana kishte shije të mrekullueshme në veshje, dhe veshja e saj elegante me ngjyrë blu është një shembull i përsosur edhe i ditëve të sotme.

Sharon Stone, “Basic Instinct”, 1992

Skena më e famshme nga Instinctit Bazik u bë e mundur falë bukurisë së mrekullueshme të Sharon Stone dhe veshjes së saj super të shkurtër.

Cameron Diaz, “The Mask”, 1994

Cameron dukej e mrekullueshme në veshjen e saj të kuq. Pra, nuk është çudi që karakteri i Jim Carrey ra në dashuri me të në shikim të parë.

Kate Winslet, “Titaniku”, 1997

Miliona njerëz në mbarë botën e kanë parë këtë film, duke admiruar performancën e shkëlqyer dhe veshjet e mrekullueshme të veshur nga heroina kryesore.

Veshja e zezë e Coco Chanel

Trendet e modës ndryshojnë, por veshja e zezë vazhdon të jetë një element kryesor i veshjes së çdo gruaje. Projektuesi legjendar i modës arriti të krijojë një vepër arti që mbetet e pavdekshme me kalimin e kohës.

Veshja jeshile e Frida Kahlo

Jo vetëm që pikturat e Frida Kahlo vlen të admirohen dhe të emulohen, por ndjenja e stilit të saj është gjithashtu. Vetëm shikoni këtë veshje të mrekullueshme të gjelbër që është bërë ikonë.

Bjork

Bjork shkaktoi mjaft zhurmë kur arriti në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve “Oscar 2001” në këtë vishje mjellmë. Duket mjaft e çuditshme, apo jo?

Monica Bellucci, “The Brothers Grimm”, 2005

Nuk ka dyshim, Monika është e bukur në çdo gjë që ajo vesh. Por kjo veshje e mrekullueshme e kuqe e bën atë edhe më të mrekullueshme.

Natalie Portman, “Star Wars”, 2002

Duke treguar historinë e betejës midis forcave pozitive dhe negative, Star Wars është ndoshta një nga sagat më të famshme të filmave të të gjitha kohërave. Dhe pa dyshim, Natalie Portman dukej e shkëlqyer, e veshur me veshjet e mrekullueshme, dhe kontribuoi shumë në popullaritetin e filmit.

Elsa, “Frozen”, 2013

Veshje e mrekullueshme e akullit e Elsës na kënaq me hirin dhe hijeshinë e saj. Nuk është çudi që miliona femra të reja anembanë botës po përpiqen ta imitojnë atë.

Sarah Jessica Parker, “Sex and the City”, 1998

Seksi dhe qyteti u bënë një udhëzues i vërtetë për shumë gra. Dhe kjo veshje e bardhë e bukur e vjeshtës është një shembull i shkëlqyer se si të jesh elegant nga koka deri te këmbët.

Catherine, dukesha e Kembrixhit

Catherine e thjeshtë, por mahnitëse dhe elegante në veshjen e dasmës ka kapur zemrat e miliona fansave të saj. Treni i jashtëm i dasmës së nuses na kujtoi martesën e Princeshës Diana. /Telegrafi/