LAJMI I FUNDIT:

Njëzet të famshmit që nuk kanë kryer shkollë, por ata janë aq të suksesshëm sa askush nuk do t’ia dijë për këtë fakt

Njëzet të famshmit që nuk kanë kryer shkollë, por ata janë aq të suksesshëm sa askush nuk do t’ia dijë për këtë fakt

Nuk ka rrugë apo shkallë të përsosur që do t’ju bëjë një person të suksesshëm. Disa të famshëm shkuan në shkollë publike, të tjerë e kryen shkollën në shtëpi, dhe të tjerët, si ata për të cilët do të flasim, madje e braktisën shkollën. Ata e bënë këtë zgjedhje të “mirë” dhe punuan shumë për t’u bërë ata që janë sot. Ajo që ka më shumë rëndësi nuk është rruga, por përkundrazi sa punëtor dhe i përqendruar është individi në arritjen e gjërave të mëdha.

Reklama

Bright Side krijoi një listë me 20 të famshëm që janë shumë të suksesshëm, pavarësisht faktit se ata janë braktisës.

1. Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence u largua nga shkolla e mesme në moshën 14 vjeçe, sepse ajo luftoi me të. Pastaj vendosi të ndiqte një karrierë aktrimi dhe, sipas fjalëve të saj, ajo tani është “e vetë-arsimuar”.

2. Harry Styles

Harry u desh të braktiste shkollën e mesme kur ishte 16 vjeç si rezultat i audicionit për “The X Factor” dhe duke qenë pjesë e grupit “One Direction”.

3. Gisele Bündchen

View this post on Instagram

Coming soon… ✨ Em breve…

A post shared by Gisele Bündchen (@gisele) on Nov 12, 2019 at 11:47am PST

Kjo modele braziliane u largua nga shkolla e mesme kur ishte 14 vjeçe për të ndjekur karrierën e saj të modelimit. Përkundër kësaj, Gisele ende mund të flasë pesë gjuhë.

4. Nicole Kidman

Kidman u largua nga shkolla për të ndjekur karrierën e saj të aktrimit. Ajo filloi të punojë në skenë dhe më pas shpërtheu në industrinë e kinemasë në moshën 16 vjeçe.

5. Rihanna

Rihanna u largua nga shkolla e mesme në moshën 16 vjeçe dhe u transferua në Amerikë kur ishte 17 vjeçe për të nënshkruar një marrëveshje muzikore me label-in Def Jam.

6. Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. kurrë nuk ishte studenti më i mirë. Babai i tij i dha një ultimatum që ose të shkonte në shkollë çdo ditë ose të gjente punë. Kështu ai e la shkollën kur ishte 15 vjeç.

7. Johnny Depp

Johnny Depp ishte 15 vjeç kur braktisi shkollën e mesme. Ëndrra e tij ishte të bëhej muzikant popullor i rock-ut.

8. Simon Cowell

Simoni u largua nga shkolla kur ishte 16 vjeç për të punuar si praktikant për “EMI Music”. Ishte fillimi i një karriere premtuese.

9. Jay-Z

View this post on Instagram

Crown!

A post shared by JAY-Z 🐐 NEWS (@jayzgoatnews) on May 19, 2019 at 11:18pm PDT

Jay-Z braktisi shkollën e mesme për të filluar përqendrimin në punën e tij në atë kohë, duke trajtuar substanca të paligjshme. Ajo punë e ndihmoi atë të ndërtojë aftësitë e biznesit për t’u bërë sipërmarrësi i suksesshëm që është sot.

10. Keanu Reeves

Sipas një interviste për Daily Mail, Keanu u largua nga shkolla në moshën 17 vjeçe, sepse nuk u fut asnjëherë. Ai pati konflikte me stafin dhe drejtorin dhe ai “nuk e i pa hajr asaj”.

11. Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg braktisi shkollën në moshën 16 vjeçe, si rezultat i një fëmijërie shumë të vështirë, duke përfshirë punë fizike, disa martesa dhe varësi të drogës.

12. Tom Cruise

Tom Cruise u largua nga shkolla e mesme për t’u bërë aktor në New York. Para kësaj, kur ishte fëmijë, ai dëshironte të bëhej prift.

13. Quentin Tarantino

Tarantino dëshironte të ndiqte një karrierë të filmit dhe, për këtë, ai u largua nga shkolla e mesme kur ishte 15 vjeç. Ai kishte ka një IQ prej 160.

14. Daniel Radcliffe

Ylli i “Harry Potter” vendosi të merrte pushim nga shkolla kur ishte 17 vjeç për t’u përqendruar në karrierën e tij të aktrimit. Ai nuk është rikthyer në shkollë që nga ajo kohë.

15. Ryan Gosling

Ryan Gosling u largua nga shkolla e mesme kur ishte 17 vjeç. Ai më parë kishte marrë pjesë në “The All New Mickey Mouse Club” dhe dëshira për të aktruar ishte gjithnjë e më pranë, kështu që në 17 vjeçe ai vendosi të ndiqte rrugën e aktrimit.

16. John Travolta

Travolta u largua nga shkolla në moshën 16 vjeç për të transferuar në New York dhe për të ndjekur karrierën e aktrimit dhe modelimit me kohë të plotë.

17. Jim Carrey

Jim Carrey u largua nga shkolla kur ai ishte 16 vjeç për të punuar si portier për të ndihmuar në mbështetjen e familjes së tij. Ai punonte netëve, së bashku me familjen, duke pastruar një depo në Ontario.

18. Avril Lavigne

Avril u largua nga shkolla e mesme si rezultat i një marrëveshje që nënshkroi para se të ishte 17 vjeçe. Ishte atëherë kur ajo filloi të bëjë muzikë profesionalisht.

19. Drew Barrymore

Ajo u bë një yll kur ajo ishte vetëm shtatë vjeç, pasi luajti rolin kryesor në filmin “E.T”. Si rezultat i famës që erdhi me të, Drew ishte shumë e zënë për të mbaruar ndonjëherë shkollën.

20. Katy Perry

Katy u largua nga shkolla në moshën 15 vjeçare me ëndrrën për t’u bërë këngëtare. Ajo gjithashtu u largua sepse shkolla nuk ishte e lehtë për të, pasi prindërit e saj gjithnjë lëviznin nga kisha në kishë. Në një intervistë për “Yahoo”, ajo tha: “Unë po udhëtoja nga shkolla në shkollë, dhe nganjëherë po e kryeja shkollën në shtëpi. Ndonjëherë më dërguan në shkollë gjysmë të krishterë, gjysmë arsim, me pak fjalë nuk di çfarë ata ishte shkolla”. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Bebe Rexha shfaq linjat e kolme të trupit rrugëve të Los Angeles e veshur me fustan provokues

Bebe Rexha shfaq linjat e kolme të trupit rrugëve të Los Angeles e veshur me fustan provokues

Magazina
Linda Halimi tregon se si reagon kur flirtojnë me të në prani të bashkëshortit: Vetëm ia bëj me sy dhe ai e di

Linda Halimi tregon se si reagon kur flirtojnë me të në prani të bashkëshortit: Vetëm ia bëj me sy dhe ai e di

Magazina
Thuhet se lidhja e Leonardo DiCaprios me Vittoria Ceretti po bëhet serioze

Thuhet se lidhja e Leonardo DiCaprios me Vittoria Ceretti po bëhet serioze

Magazina
Luiz Ejlli realizon 'cover'-in për këngën e Elvis Presley

Luiz Ejlli realizon 'cover'-in për këngën e Elvis Presley "Can't help falling in love"

Magazina
Sophie Turner dhe Joe Jonas arrijnë marrëveshje të përkohshme për fëmijët e tyre mes betejës së ashpër të divorcit

Sophie Turner dhe Joe Jonas arrijnë marrëveshje të përkohshme për fëmijët e tyre mes betejës së ashpër të divorcit

Magazina
Efi zbulon se nuk ka më miqësi me Luizin dhe Kiarën: Nuk dua të flas më për këtë pjesë

Efi zbulon se nuk ka më miqësi me Luizin dhe Kiarën: Nuk dua të flas më për këtë pjesë

Magazina
Kalo në kategori