LAJMI I FUNDIT:

Një grua nga Uganda lind binjakët në moshën 70-vjeçare, tre vjet më parë në të njëjtin spital solli në jetë edhe një vajzë

Një grua nga Uganda lind binjakët në moshën 70-vjeçare, tre vjet më parë në të njëjtin spital solli në jetë edhe një vajzë

Safina Namukwaya, një grua 70-vjeçare nga Uganda, solli në jetë binjakët me ndihmën e trajtimit të fekondimit artificial dhe kështu u bë një nga nënat më të vjetra në botë.

Nëna e një djali dhe një vajze lindi me prerje cezariane në një spital në kryeqytetin Kampala, transmeton Telegrafi.

Spitali Ndërkombëtar i Grave dhe Qendra e Fertilitetit, tha se Namukwaya është mirë, flet dhe ecë pa problem.

Kjo grua lindi edhe një vajzë në vitin 2020, kur ishte 67 vjeçe, në të njëjtin spital me ndihmën e fekondimit artificial.

Namukwaya është gruaja më e vjetër që ka lindur në spital, i cili është i specializuar për të ndihmuar çiftet të kenë fëmijë dhe është në pronësi të një gjinekologu të njohur nga rajoni i Afrikës Lindore.

Kërkimet mbi trajtimin e fekondimit artificial kanë pasur sukses në vitet e fundit. Në jug të Indisë në vitin 2019, një grua 73-vjeçare lindi binjakë pas një trajtimi të tillë. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Fun
Nëna mendonte se vajza e saj kishte fuqi të mbinatyrshme: Me këtë truk të thjeshtë, edhe ju mund t'i mahnitni njerëzit

Nëna mendonte se vajza e saj kishte fuqi të mbinatyrshme: Me këtë truk të thjeshtë, edhe ju mund t'i mahnitni njerëzit

Fun
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Krijesa misterioze në një pjesë malore (Video)

Krijesa misterioze në një pjesë malore (Video)

Interesante
Kalo në kategori