10 vjet më parë në këtë ditë, Real Madridi njoftoi se kishte arritur marrëveshje me Lyonin për të nënshkruar Karim Benzeman.

Sulmuesi i ri ishte një yll në zhvillim në atë kohë dhe u bë pjesë e projektit të ri të Florentino Perez, që kishte nënshkruar po ashtu me yje si Cristiano Ronaldos dhe Kaka.

Francezi ka parë shumë shokët të skuadrës të vijnë e të shkojnë në dekadën e fundit te Real Madridi.

Në fakt, vetëm ai, Sergio Ramos dhe Marcelo janë në skuadër, nga futbollistët që ishin në atë verë.

Të gjitha lajmet nga Karim Benzema Të gjitha lajmet nga Karim Benzema

Tani Benzema është golashënuesi i gjashtë më i mirë i Real Madridit i të gjitha kohërave dhe ka kontribuar masivisht në sukseset e klubit në Spanjë dhe në Evropë.

Një fillim i vështirë

Nuk ishte e lehtë për Benzema në fillimet e tij në Santiago Bernabeu. Ai erdhi si 21-vjeçar, i cili nuk kishte jetuar më parë larg shtëpisë së tij.

Manuel Pellegrini e preferoi si startues Gonzalo Higuainin, ndërsa e njëjta vazhdoi edhe me Jose Mourinho që e nuk e pëlqente atë.

Megjithatë, pas një takimi mes lojtarit dhe trajnerit, ata krijuan një respekt të ndërsjellë dhe Benzema filloi të bëhej më pjellor sa i përket golave.

Ai shënoi 32 gola ​​nën drejtimin e Mourinhos në edicionin 2011/12, që është më i miri i tij me Real Madridit deri më sot.

Më i sigurt me Ancelottin

Ardhja e Carlo Ancelottit e pa Benzeman, duke marr një rol shumë më të rëndësishëm në sulmin e Real Madridit .

Benzema u bë pjesë e vijës së famshme të BBC me Cristiano Ronaldo dhe Gareth Bale.

Ai e luajti rolin e tij në La Decima para se të kalonte disa momente të vështira personale, por paraqitjet e tij me fanellën e bardhë ishin në lartësi.

Nga Benitez te Zidane

Benzema ishte sulmuesi më i preferuar i Rafa Benitez, por atij nuk i zgjati shumë dhe u shkarkua nga Real Madridi.

Zinedine Zidane erdhi në vend të tij dhe për të ishte një baba sportiv, ku me të në formacion e filloi një revolucion.

Benzema ka kaluar tre vite shumë të suksesshme nën drejtimin e Zidanes, duke kulmuar me një gol në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit në Kiev.

Ai tani është golashënuesi i tretë në këtë garë pas Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit.

Zëvendësimi i Cristiano

Nuk treguan shumë Gareth Bale dhe Marco Asensio gjatë sezonit të 2018/19, kur Real Madrid mbeti pa Cristiano Ronaldon të larguar drejt Juventusit.

Benzema është një lojtar i cili nuk mund të fajësohet për rekordin e dobët të ekipit.

Askush nuk iu afrua totalit të tij prej 30 golave ​​sezonin e kaluar.

Aq më pak askush nuk arriti ta ketë nivelin e tij të përgjithshëm të paraqitjeve të mëdha.

Konkurrencë e re

Benzema do të punojë me Eden Hazardin që sapo ka ardhur, por duhet ta bëjë edhe me konkurrencën nga ardhja e re, Luka Joviq, një 21-vjeçar, i cili është bashkuar me shpresën se do të jetë pjesë e projekt të ri në klub.

Ai është ashtu si Benzema që erdhi në vitin 2009.

Megjithatë, 10 vjet pas bashkimit me Real Madridin, Benzema do të fillojë dhe sezonin e ri si Nr.9. /Telegrafi/