Joao Cancelo është tashmë një futbollist i Bayern Munichut. Mbrojtësi portugez arrin në huazim te Bavarezët duke përfshirë një opsion blerjeje prej rreth 70 milionë eurosh. Rasti i portugezit, një prej futbollistëve më të mirë të Manchester Cityt sezonin e kaluar është i fundit në listën e lojtarëve që përfunduan jashtë klubit të drejtuar nga Pep Guardiola për shkak të armiqësisë së tyre me trajnerin.

Të parët që u larguan nga Barcelona me ardhjen e Guardiolës në vitin 2008 ishin yjet Deco dhe Ronaldinho. Ata që drejtuan Barçën e Franck Rijkaard ishin vetëm disa javë në klub që kur Pep erdhi dhe, megjithëse braziliani më vonë deklaroi se Guardiola donte që ai të qëndronte, portugezi u largua sepse ai nuk e donte atë.

Reklama
Reklama

“Guardiola nuk shpiku asgjë, trajneri më i mirë në botë është Mourinho”, deklaroi ai disa vite pasi trajneri katalanas deklaroi se “cikli i Decos te Barcelona ka përfunduar”.

Samuel Eto’o mbeti nga ajo skuadër, karakteri i fortë i të cilit e bëri të qëndrojë vetëm për një sezon i veshur si lojtar i Barçës. Pavarësisht 30 golave ​​të tij në 36 ndeshje të ligës, kamerunasi u largua për në Interi në një shkëmbim me Zlatan Ibrahimovic që gjithashtu përfundoi në divorc shkaku i marrëdhënies me Guardiolan.

Ibrahimovic, personazhi që nuk jetoi me Guardiolën

Suedezi është ndoshta shembulli më i qartë në listë. Ai pati vetëm një sezon në Camp Nou në një nga transferimet më shkatërruese në historinë e fundit të skuadrës së Barcelonës.

Reklama
Reklama

Karakteri i tij i fortë u përplas që në fillim me atë të trajnerit dhe një vit pas ardhjes së tij ai tashmë kishte veshur ngjyrat e Milanit.

“Guardiola është filozofi që ka thyer ëndrrën time për të qenë në Barcelonë”, kishte deklaruar Ibrahimovic.

Një shembull tjetër është ai i Yaya Toure. Mesfushori i Bregut të Fildishtë, i cili përkoi me Guardiolën te Barcelona dhe Manchester City, u largua nga ekipi katalanas në vitin 2010 dhe gjithashtu duhej të largohej nga City për shkak të përplasjeve të tij të vazhdueshme me Guardiolën dhe zgjati vetëm dy sezone nën komandën e tij në Etihad.

Reklama

“Ai është racist”, pohoi ai, edhe pse pak kohë më vonë i tërhoqi këto deklarata.

Cancelo, i fundit në listë

Reklama

I fundit në listë, për momentin, është Joao Cancelo. Portugezi tashmë kishte probleme me Guardiolën kur ai mbërriti te Manchester City.

“Unë erdha nga Juve, i cili kishte një mënyrë tjetër të lojës dhe nuk u përshtat me stilin e ekipit. Ishte më shumë faji im. Doja të tregoja cilësinë time”, tha Cancelo.

Guardiola, nga ana e tij, gjithashtu e njohu atë mungesë ndjesie në magjinë e tij të parë.

“Kemi pasur probleme kur ai mbërriti, nuk ramë dakord për shumë gjëra, pjesërisht për shkak të gabimeve të mia, por tani jam i kënaqur që ai është plotësisht i lumtur dhe mund të luajë këtu për sezonet e ardhshme”, tha Guardiola.

Reklama

Pas dy sezoneve të shkëlqyera, Cancelo nuk është më një futbollist i Manchester Cityt. Një divorc i ri futbollistik në karrierën e Guardiolës.

Reklama

/Telegrafi/