LAJMI I FUNDIT:

Neville kthehet të flas për kohën sa drejtonte Valencian: Nuk e dëgjova Fergusonin – ju tregoj çfarë më bën Valverde dhe Simeone

Neville kthehet të flas për kohën sa drejtonte Valencian: Nuk e dëgjova Fergusonin – ju tregoj çfarë më bën Valverde dhe Simeone

Gary Neville është kthyer të flas për periudhën që ishte trajner në Valencia katër sezone më parë dhe ka provuar të analizojë se çfarë shkoi keq gjatë kohës së tij sa ishte në Spanjë.

Reklama

Ish-lojtari i Manchester United e pranoi se bëri gabime të shumta në punën e tij të parë si trajner pas emërimit të tij në dhjetor të vitit 2015.

Vëllai i Gary Neville, Phil, më parë ishte ndihmëstrajner dhe shkoi të punonte me vëllain e tij në Valencia, por Gary hasi në probleme të shumta, përfshirë pamundësinë e tij për të folur në gjuhën spanjolle.

Gary Neville, trajner i Valencias (Foto: Manuel Queimadelos Alonso/Getty Images)

“Kam humbur besimin. Arrita deri në atë pikë sa as nuk doja të bëja seanca stërvitore – ia dorëzoja trajnerëve të mi. U ndjeva në siklet duke bërë seancat në anglisht, ku gjithçka bëhej përmes një përkthyesi”, ka filluar rrëfimi i Neville në Sky Sports në një intervistë të gjatë.

Pasi kishte luajtur tërë karrierën e tij profesionale nën drejtimin e Sir Alex Ferguson, Neville shpjegoi sesi bëri gabimi të madh në Mestalla kur nuk i dëgjoi këshillat e ish-trajnerit të tij.

Gary Neville e Sir Alex Ferguson (Foto: David Ramos/Getty Images)

“Në fillim, ishte e qartë se disa lojtarë ishin të pakënaqur”, vazhdon Neville.

“Unë duhet të kisha marrë vendime të mëdha për lojtarët që nuk angazhoheshin për klubin në ato momente. Mbaj mend që fola me Sir Alex Ferguson shumë herët dhe këshilla e tij ishte: “Shpëto prej tyre, bir. Mbroni veten. Duhet që në dhomën e zhveshjes të kesh njerëz ë janë në të njëjtin drejtim me ty”.

Gary Neville e Phil Neville (Foto: Manuel Queimadelos Alonso/Getty Images)

“Por unë nuk dëgjova. Unë u përpoqa të bisedoja me disa lojtarë për të qëndruar deri në fund të sezonit. Por ata nuk ishin të lumtur. I injorova këshillat e Sir Alex Ferguson. Nuk u tregova i mençur”.

Sidoqoftë, Neville zbuloi edhe se si ishin ndeshjet me trajnerët rivalë gjatë kohës së tij te Valencia.

Ish futbollisti i Anglisë – që në Spanjë mori detyrën e tij të parë – foli për Ernesto Valverden, që në atë kohë ishte te Athletic Bilbao, dhe pastaj edhe për Diego Simeonen e Atlerico Madridit.

“Ernesto Valverde posaçërisht. Ai kaloi te Barcelona, por unë u përballa me të kur ai ishte në Athletic Bilbao. Ai e ndryshoi sistemin e tij tre herë gjatë rrjedhës së lojës dhe ishte gjithmonë një hap para meje”.

Ernesto Valverde dhe Gary Neville

“Ndihej sikur ai po luante me mua, sikur të isha një kukull e vogël. Mund ta ndjeja këtë gjë tek vijat e fushës. Kjo është ajo kur ndjehet përvoja”.

“Kundër Atletico Madridit, unë u ndjeva sikur Diego Simeone po më mbërthente me butësu. Ai pothuajse më torturonte në aspektin futbollistik për 90 minuta. Në fund të lojës, unë shkova të shtrëngoja dorën e tij dhe ai kaloi para meje”.

“Nuk me pëlqeu kjo. Çfarëdo që të ndodhë, ju shkoni dhe shtrëngoni dorën e kundërshtarit tuaj – ky është respekti. Mendova se ai ishte një i tillë, por nuk më doli ashtu”, ka treguar Neville. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

La Liga
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Ndërkombëtare
Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Ligat tjera
Ronaldo shënoi dy herë për Al Nassr, por humbi një rast të qind për qind me portën e zbrazët

Ronaldo shënoi dy herë për Al Nassr, por humbi një rast të qind për qind me portën e zbrazët

Ligat tjera
Ramos thyen dy rekordet e Raul Gonzalez në La Liga dhe Ligën e Kampionëve

Ramos thyen dy rekordet e Raul Gonzalez në La Liga dhe Ligën e Kampionëve

La Liga
Kalo në kategori