LAJMI I FUNDIT:

Netanyahu pranon se kanë vrarë gabimisht shtatë shtetas të huaj, duke përfshirë tre britanikë e një amerikano-kanadez

Netanyahu pranon se kanë vrarë gabimisht shtatë shtetas të huaj, duke përfshirë tre britanikë e një amerikano-kanadez

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka pranuar se forcat izraelite kryen sulmin që vrau shtatë punonjës të ndihmave në Gaza.

Tre britanikë, një australian, një polak dhe një person me shtetësi të dyfishtë amerikano-kanadez janë në mesin e shtatë të vrarëve.


Pezullohen operacionet në Gaza pas vrasjes së shtatë punonjësve të ndihmave humanitare, 240 ton ushqime nuk arrijnë tek palestinezët
Lexo po ashtu Pezullohen operacionet në Gaza pas vrasjes së shtatë punonjësve të ndihmave humanitare, 240 ton ushqime nuk arrijnë tek palestinezët

“Fatkeqësisht gjatë ditës së fundit pati një incident tragjik. Një sulm i paqëllimshëm i forcave tona goditi njerëzve të pafajshëm në Rripin e Gazës”.

Ai tha se zyrtarët “po e kontrollojnë këtë tërësisht” dhe “do të bëjnë gjithçka që kjo të mos ndodhë më”, raporton skynews.

“Ndodh në luftë. Ne do ta hetojmë deri në fund. Jemi në kontakt me qeveritë dhe do të bëjmë gjithçka që kjo gjë të mos përsëritet”, tha ai.

Kujtojmë se të vrarit ishin vullnetarë të shoqatë bamirëse “World Central Kitchen”, të cilët ishin duke udhëtuar me tre vetura.

Ndryshe, ata sapo kishin shkarkuar më shumë se 100 ton ndihma ushqimore humanitare të sjellë nga deti gjersa tashmë operacioni është pezulluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të

Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të "gjuante raketat supersonike Rampage" - një sulm preciz që heshti Teheranin

Azia
Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Evropa
Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Evropa
U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

Amerika Latine
Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Evropa
Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Azia
Kalo në kategori