LAJMI I FUNDIT:

Man City fiton në ‘frymën e fundit’ ndaj Tottenhamit, avancon tutje në FA Cup

Man City fiton në ‘frymën e fundit’ ndaj Tottenhamit, avancon tutje në FA Cup

Manchester City ka fituar me rezultat minimal 1-0 në udhëtim ndaj Tottenhamit, në kuadër të rrethit të katërt të FA Cup.

Mysafirët arritën të kalojnë në avantazh përmes Oscar Bobb (6’), mirëpo goli i tij u anulua për pozitë jashtë loje.

City pati një tjetër mundësi të artë shënimi, kësaj radhe me anë të Julian Alvarez (48’), por golin atij ia mohoi një ndërhyrje vendimtare nga një lojtar i Tottenhamit.


Të besuarit e Guardiolës humbën dy raste të njëpasnjëshme shënimi, ku në rast për gol ishin Bernardo Silva dhe Kevin De Bruyne.

Silva (81’) bëri një gjuajte të fortë ne mesin e portës, por Vicario i vendasve reagoi më së miri duke ia mohuar golin.

Menjëherë në aksionin vijues De Bruyne (82’) shpërdoron një tjetër rast të pastër për gol, pas një pasimi të bukur nga Phil Foden, me gjuajtjen e tij që përfundoi shumë afër shtyllës.

Teksa dukej se ndeshja do përfundonte me barazim dhe do të duhej ndeshja e dytë për të vendosur ekipin që do kualifikohet, në skenë doli Nathan Ake.

Ake (88’) ishte në vendin e duhur dhe në kohën e duhur, për të shënuar nga një top i kthyer në zonë për 1-0 dhe për t’i dhënë ekipit të tij kualifikimin e merituar.

Deri në fishkëllimën e fundit të gjyqtarit, “Qytetarët” arritën ta menaxhojnë mirë avantazhin dhe kështu siguruan kualifikimin në fazën e ardhshme./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Andres Iniesta deklaron hapur dëshirën e tij për t’u rikthyer tek Barcelona

Andres Iniesta deklaron hapur dëshirën e tij për t’u rikthyer tek Barcelona

La Liga
Mbappe në bisedime të avancuara për ta blerë klubin tek i cili ishte afër transferimit në 2013

Mbappe në bisedime të avancuara për ta blerë klubin tek i cili ishte afër transferimit në 2013

Ndërkombëtare
Man City nis punën duke ‘hequr qafe’ lojtarin të cilin Guardiola nuk e do më në ekipin e tij

Man City nis punën duke ‘hequr qafe’ lojtarin të cilin Guardiola nuk e do më në ekipin e tij

Premier League
Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

La Liga
Brenda 100 vitesh plotë 27 takime - kush ka rezultatet më të mira mes Anglisë dhe Spanjës

Brenda 100 vitesh plotë 27 takime - kush ka rezultatet më të mira mes Anglisë dhe Spanjës

Përfaqësueset
E njihni si Lamine Yamal, por asnjëri nga këta nuk është mbiemri i tij i vërtetë

E njihni si Lamine Yamal, por asnjëri nga këta nuk është mbiemri i tij i vërtetë

Përfaqësueset
Kalo në kategori