LAJMI I FUNDIT:

Naser Ismaili: Fotografinë e kam profesion e pasion

Naser Ismaili: Fotografinë e kam profesion e pasion

Fotografia është pasqyrim i asaj që shihet në të vërtetë dhe kujtim për të ardhmen. Telegrafi Maqedoni ka realizuar një intervistë me Naser Ismaili, fotograf me nofkën As Nas Photography.

Reklama

Naser Ismaili tregon se pandemia e ka prekur edhe profesionin e fotografëve si çdo sferë tjetër të zinxhirit të ekonomisë. Por, ai ka thënë se mungesa e dasmave ka ndikuar që çiftet e reja e kanë shfrytëzuar fotosesionin si kujtim për mungesën e dasmave.

Për Ismailin, sfida më e madhe është se paisjet janë të shtrenjta. Sipas tij, kjo ndikon që edhe shumë fotografë nuk kanë mundur t’i përballojnë çmimet. Sfida tjera për të si fotograf janë edhe kushtet atmosferike kur duhet të bëjë fotosesione në hapësira të hapura, mirëkuptimi i munguar i çifteve për procesin dhe çmimet.

Pas fotosesioneve vijon pjesa e editimit dhe sipas tij kjo është pjesë më e rëndë në ciklin e fotografimit.

Ismaili ka thënë se gjithçka në karrierën e tij, mbi 10 vjeçare, e ka nisur vet dhe pa ndonjë trajnim paraprak por edhe pa shikim të tutorialeve. “Një fotografi nuk të bën fotograf” thotë Ismaili.

Përvoja dhe karriera deri tani, sipas Ismailit, janë mësuesit më të mirë të tij.

Për të planet për të ardhmen janë të zyrtarizojë punën e tij duke hapur fotostudio dhe njerëzit të kenë ku të drejtohen për nevojat e tyre lidhur me fotografinë. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ushtria e Serbisë në drejtim të vijës kufitare me Kosovën, Qeveria: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë

Ushtria e Serbisë në drejtim të vijës kufitare me Kosovën, Qeveria: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë

Lajme
Kështu kishte folur Oliver Ivanoviq për Milan Radoiçiqin - disa muaj para se të vritej

Kështu kishte folur Oliver Ivanoviq për Milan Radoiçiqin - disa muaj para se të vritej

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Po hetohet përfshirja ruse në sulmin e armatosur serb në Banjskë

Po hetohet përfshirja ruse në sulmin e armatosur serb në Banjskë

Lajme
Grumbullimi i forcave serbe në kufi me Kosovën dhe kërkesa e SHBA-së për largimin e tyre – lajm në mediat ndërkombëtare

Grumbullimi i forcave serbe në kufi me Kosovën dhe kërkesa e SHBA-së për largimin e tyre – lajm në mediat ndërkombëtare

Lajme
Armë, municion e pajisje ushtarake, gjetje të reja nga Policia në zonën e shfrytëzuar nga terroristët serbë në Zveçan

Armë, municion e pajisje ushtarake, gjetje të reja nga Policia në zonën e shfrytëzuar nga terroristët serbë në Zveçan

Lajme
Kalo në kategori