LAJMI I FUNDIT:

Mori vëmendje me katër pamje të ndryshme në Sanremo – mesazhet e forta për gratë të fshehura pas fustaneve të Chiara Ferragnit

Mori vëmendje me katër pamje të ndryshme në Sanremo – mesazhet e forta për gratë të fshehura pas fustaneve të Chiara Ferragnit

Chiara Ferragni është prezantuesja e edicionit të 73-të të Sanremos, Festivalit të Muzikës Italiane që, si rregull, vendos se kush do të jetë përfaqësuesi i vendit në Eurovision.

Reklama

Blogerja e famshme italiane është shoqëruar nga kantautori Gianni Morandi dhe së bashku kanë prezantuar atë që ka qenë nata e parë e këtij eventi.

Për një rast si ky, Chiara është bashkuar me Dior dhe drejtoreshën e tij kreative, Maria Grazia Chiuri, për veshjet e saj dhe kanë krijuar së bashku katër pjesë ikonike që do t’i shohim gjatë gjithë Festivalit, të cilat tashmë i ka prezantuar në rrjete sociale.

Një nga krijimet dhe ndoshta më goditja është ajo që ata e kanë quajtur “fustani kundër urrejtjes” – i bardhë me mesazhe të vërteta ‘urrejtjeje’ që Ferragni ka marrë në rrjetet e saj sociale.

“Me këtë fustan sjellim në skenën e Teatrit Ariston disa nga kritikat e drejtuara ndaj Chiaras për pamjen, trupin dhe mbi të gjitha lirinë e saj për t’u ndjerë si grua dhe nënë. Frazat e urrejtjes të qëndisura me të zeza janë fyerjet e vërteta që mer në Instagram çdo ditë”, thuhet në postim.

Të gjitha lajmet nga Chiara Ferragni
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Chiara Ferragni

Ajo mes tjerash ka dhënë një mesazh për të gjitha gratë, në një shoqëri ku duan të dominojnë burrat.

“Të tërheqësh vëmendjen për të drejtat e grave, trupat e tyre dhe mënyrën se si trupi i gruas ende është i diskutueshëm. Ky është objektivi që qëndron pas kësaj pamjeje”.

Ferragni ndërkohë veshi një fustan tjetër në gjysmën e mbrëmjes dhe është një krijim ‘nudo’ nga Dior. Fustani, riprodhon trupin e Ferragni, në një stil që të jep iluzionin e lakuriqësisë.

Më pas, Chiara u rishfaq në skenë me një krijim të katërt të Diorit, një kostum i qëndisur me kristale të veshur me një fund tyli të tejdukshëm.

Fundi simbolizon një kafaz, në formën e një burgu të përbërë nga paragjykimet e imponuara nga një shoqëri që vijon të jetë patriarkale.

Në mbrëmjen madhështore duket se ylli i famshëm përveç prezantimit, ishte aty edhe për të dhënë disa mesazhe të forta. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

Magazina
Transformimi drastik i Albatrit Muqiqi - këngëtari tregon se si ia arriti dhe a është rritur xhelozia e bashkëshortes së tij

Transformimi drastik i Albatrit Muqiqi - këngëtari tregon se si ia arriti dhe a është rritur xhelozia e bashkëshortes së tij

Magazina
Taynës ia hedhin reçipetat në skenë gjatë një koncerti në Gjermani

Taynës ia hedhin reçipetat në skenë gjatë një koncerti në Gjermani

Magazina
Kristi Aliaj komenton marrëdhënien e Luizit dhe Kiarës: Pasioni i çiftit po zbehet, e kam vënë re

Kristi Aliaj komenton marrëdhënien e Luizit dhe Kiarës: Pasioni i çiftit po zbehet, e kam vënë re

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Kalo në kategori