Argjentina arriti me shumë vështirësi të kalonte në çerekfinale të Kupës së Amerikës, pasi në ndeshjen e fundit e mposhti Katarin (2-0).

‘Los Albicelestes’ fituan me golat e Lautaro Martinez (4’) dhe Sergio Agueros (82’), por një nder të madh u bëri edhe Kolumbia që e mposhti Paraguain (1-0).

Mirëpo, derisa po kalonte minuta e 72-të, Lionel Messi bëri një gjuajte aspak të mirë, e që mund të ishte shumë lehtë goli i dytë për argjentinasit.

Ylli i Barcelonës dështoi ta fuste topin në rrjetë në një distancë tejet të vogël, madje edhe duke e dërguar topin shumë larg kuadratit të portës.

Argjentina vuan, por kalon në çerekfinale të Kupës së Amerikës së bashku me Kolumbinë Argjentina vuan, por kalon në çerekfinale të Kupës së Amerikës së bashku me Kolumbinë

Fatmirësisht huqja e pesë herë fituesit të Topit të Artë nuk ishte vendimtare për argjentinasit, pasi pak minuta më vonë ylli i Manchester Cityt e dyfishoi epërsinë.

Argjentina u rëndit në vendin e dytë të Grupit B me katër pikë, pas Kolumbisë me nëntë, për të kaluar kështu në çerekfinale të Kupës së Amerikës. /Telegrafi/