Argjentina e ka mposhtur me shumë mund Katarin në kuadër të Kupës Amerikës me rezultat 2-0.

‘Los Albicelestes’ e shënuan golin e parë nëpërmjet Lautaro Martinezin në minutën e katër, e që ishte i vetmi në pjesën e parë.

Golin e fitores për argjentinasit e shënoi Sergio Aguero (82’), edhe pse kishin disa raste të mira për ta thelluar epërsinë.

Por, Kombëtarja e Argjentinës ishte shumë me fat, pasi Kolumbia i bëri një nder të madh, duke e mposhtur Paraguain 1-0.

Golin e vetëm në këtë përballje e realizoi Gustavo Cuellar në minutën e 31-të, që ishte fitorja e tretë në po aq përballje.

Kolumbia ka kaluar në çerekfinale të Kupës së Amerikës si lider i Grupit B me nëntë pikë, e ndjekur nga pas prej Argjentinës me katër, Paraguai me dy dhe Katari me një pikë.

Paraguai do të ketë edhe një shans të kualifikohet në çerekfinale, por do t’i duhet të përballet me kombëtaret e tjera që kanë përfunduar po ashtu në vendin e tretë. /Telegrafi/