LAJMI I FUNDIT:

Moment i sikletshëm për Princeshën Kate Middleton, imami mysliman refuzon t’ia shtrëngojë dorën për shkak të traditave islame të përshëndetjes

Moment i sikletshëm për Princeshën Kate Middleton, imami mysliman refuzon t’ia shtrëngojë dorën për shkak të traditave islame të përshëndetjes

Ajo është mjeshtre e lundrimit të guximshëm në çdo situatë, por Princesha e Uellsit, Kate Middleton pësoi një moment të rrallë të sikletshëm sot (e enjte) teksa përshëndeti një udhëheqës të komunitetit mysliman.

Reklama

Kate, 41 vjeçe, ishte me burrin e saj, Princin William, 40 vjeç, për të vizituar Qendrën Myslimane ‘Hayes’ në Londër për të dëgjuar për përpjekjet e komunitetit për të mbledhur fonde për të prekurit nga tërmetet e fundit në Turqi dhe Siri.

Momenti i sikletshëm ndodhi kur Princi dhe Princesha u prezantuan me një numër udhëheqësish kur arritën në qendër, duke përfshirë Iman Sufyan Iqbal, shkruan DailyMail.

Princi William shtrëngoi dorën me secilin nga udhëheqësit me radhë, dhe njëri prej zotërinjve gjithashtu zgjati dorën për të shtrënguar duart me Princeshën.

Megjithatë, Kate më pas zgjati dorën për të shtrënguar dorën me Iman Sufyan, i cili e vuri dorën në zemër dhe uli kokën.

Princesha e tërhoqi shpejt dorën dhe pasqyroi gjestet e tij duke ulur kokën dhe duke buzëqeshur ndërsa e përshëndeti.

Vendosja e një dore në zemër me një dremitje ose përkulje të lehtë konsiderohet një mënyrë e sjellshme për një burrë për të përshëndetur një grua në disa tradita myslimane.

Sipas disa kodeve të sjelljes, një burrë dhe një grua nuk duhet të shtrëngojnë duart nëse gruaja nuk e shtrin dorën së pari dhe burri është i gatshëm të kthejë gjestin.

Të tjerë e përshkruajnë idenë e krijimit të kontaktit fizik me një femër që nuk është gruaja e tij ose një e afërme shumë e afërt si ‘haram’ – fjala arabe e dedikuar për ‘mëkat’.

Një situatë e ngjashme është krijuar së fundmi edhe për mbretëreshën e Spanjës Letizia, teksa mirëpriti ambasadorin iranian në Pallatin Mbretëror në Madrid.

Ai u pa duke shtrënguar duart me burrin e saj Mbretin Felipe, por në vend të kësaj uli kokën para Mbretëreshës dhe vendosi dy duar mbi zemrën e tij. /Telegrafi/