LAJMI I FUNDIT:

Ministria Britanike e Mbrojtjes: Flota ruse në Detin e Zi është mposhtur

Ministria Britanike e Mbrojtjes: Flota ruse në Detin e Zi është mposhtur

Ministria britanike e Mbrojtjes beson se forcat ukrainase kanë arritur të mposhtin flotën ruse në Detin e Zi.

Kështu tha James Heappey, ministri i ri i mbrojtjes i Britanisë së Madhe, në një fjalim në Forumin e Sigurisë në Varshavë.


Zyrtari i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të vlerësojë lart arritjet ushtarake të Ukrainës.

Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë
Lexo po ashtu Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë

“Po, përparimi i Ukrainës është i ngadalshëm, por askush nuk mund të thotë se nuk ekziston. Ju mund të tregoni përparimin në Kharkiv si një model suksesi. Por, shikoni se çfarë ka bërë Ukraina tani në Detin e Zi! Ukraina ka arritur një funksion funksional disfata e flotës ruse të Detit të Zi”, tha ai.

Duke komentuar kundër-ofensivën tokësore të Ukrainës, James Heappey vuri në dukje se çdo centimetër është i rëndësishëm.

Zyrtarët britanikë të inteligjencës kanë thënë se pas një sërë sulmesh të suksesshme në Ukrainë, flota ruse e Detit të Zi nuk do të jetë në gjendje të ketë një kontroll të tillë në Detin e Zi si më parë dhe anijet e saj do të ndihen më pak të sigurta në porte.

Londra vuri në dukje gjithashtu rolin në rritje të aviacionit të flotës ruse të Detit të Zi për kontrollin dhe operacionet në Detin e Zi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Turisti japonez vdes pasi kërceu nga

Turisti japonez vdes pasi kërceu nga "një prej lartësive më të mëdha në botë"

Azia
Lufta nuk i mbuloi akuzat për korrupsion, vazhdon gjykimi i Benjamin Netanyahut

Lufta nuk i mbuloi akuzat për korrupsion, vazhdon gjykimi i Benjamin Netanyahut

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

Evropa
Kalo në kategori