LAJMI I FUNDIT:

Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë

Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë

Forcat ajrore të Ukrainës kanë thënë se kanë shkatërruar 29 nga 31 dronë dhe një raketë të lëshuar nga Rusia, kryesisht drejt rajoneve të Mykolaiv dhe Dnipropetrovsk.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për dronë që u angazhuan në valët e sulmeve gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë, sipas forcave ajrore.

Dhe rënia e mbeturinave në qytetin juglindor të Dnipro thuhet gjithashtu se shkaktoi një zjarr në një ndërtesë private, sipas Serhiy Lysak, guvernatorit të Dnipropetrovsk.

Ai gjithashtu raportoi disa dëme në objektet e prodhimit në një ndërmarrje industriale në qytetin e Pavlohrad.

Ndërkohë një zyrtar i lartë ukrainas ka bërë thirrje për një rivlerësim të sistemeve perëndimore anti-ajrore që po dërgohen në Ukrainë.

“… Zgjidhja është e qartë: përveç mitralozave të lëvizshëm të kalibrit të madh, ka shumë sisteme më të thjeshta dhe më të lira kundërajrore të disponueshme sot që kanë dëshmuar se janë efektive kundër Shaheds. Këto përfshijnë Gepard dhe Vampire”.

Gepard është një tank anti-ajror i prodhuar në Gjermani, ndërsa sistemi kundër dronëve Vampire i prodhuar në SHBA përbëhet nga një lëshues raketash të drejtuar me laser që mund të instalohet në një “rimorkio”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Botë
Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Evropa
Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori